Kırımlı Mustafa Rahmi Efendi'nin İran sefaretnamesi
The Iran sefaretname of Kırımlı Mustafa Rahmi Efendi
  1. Tez No: 94555
  2. Yazar: SÜLEYMAN TOĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Eserde, Sultan Mahmud I zamanında, 1747 yılında İran'a Büyük Elçi olarak gönderilen Kesriyeli Hacı Ahmed Paşa'nın hayatı, Kırımlı Mustafa Rahmi Efendi'nin hayatı ve Mustafa Rahmi Efendi'nin yazdığı - konumuza esas teşkil eden - Iran Sefaretnamesi (nin neşri ve değerlendirilmesi vardır. Kırımlı Mustafa Rahmi Efendi 1747 senesinde İran'a giden elçilik heye tinde vakaları yazmak için görevlendirilmiştir. Görevi icabı O, İstanbul'dan İran'a kadar geçilen yerlerin özelliklerini, isimlerini, coğrafi ve sosyal durumunu, şahit olunan olayları yazmıştır. Esere, İran Sefaretnamesi ( Sefaretnâme-i İran ) denir. Zamanın elçilik olayını anlatan birinci el kaynak durumundadır. Üzerinde önemli bir çalışma ya - pılmadığı için önemi artmaktadır. Biz eseri neşrederek ilk çalışmayı yapmış bu - lunmaktayız. İncelemeler sırasında Sultan Mahmud I zamanında İran'a giden ve İran dan gelen elçilerin isim listelerinin ve görevlerinin de tam olarak çıkarılmadığı an laşılmış, çalışmaya bunlar da eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this book there is the adaptation and evaluation of the life of Kesriyeli Hacı Ahmet Paşa who was sent to Iran as an ambassador in 1 747 and Iran Sefaretnamesi_being the main subject of our work- which was written by Mustafa Rahmi Efendi. Kırımlı Mustafa Rahmi Efendi was assigned in the embassy committe which was sent to Iran in 1747 to write the events. In accordance with his job he wrote about the peculiarities, names, geographic and social states, the witnessed events of the places that were visited from Istanbul to Iran. The book is called İran Sefaretnâmesi (Sefaretnâme-i İran). Its importance is increasing as no important studies on this haven't been done so far. We did the first study. During the studies it was seen that at the time of Sultan Mahmud I name and duty lists of the ambassadors who went to Iran and came from Iran weren't properly formed: These were added to'the book, too.. tC VhancAÖRETİM KURULU