Klasik Hemsball ve dinamik Hemsball'un kardiyakçıktılar, denge,çeviklik ve sürat gibi çeşitlideğişkenler açısından karşılaştırılması
Comparison of classic Hemsball and dynamic Hemsball in terms of various variables such as cardi̇ac output, agility, balance and speed
  1. Tez No: 945557
  2. Yazar: NURTEN BÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, klasik Hemsball ve dinamik Hemsball uygulamalarının çocukların fiziksel performans parametreleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışma, dinlenik nabız, çeviklik, denge ve sürat gibi fizyolojik ve motor becerilere odaklanmıştır. Araştırmaya, yaşları 9 ile 11 arasında değişen toplam 56 ilkokul öğrencisi katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak klasik Hemsball grubu (n=19), dinamik Hemsball grubu (n=19) ve kontrol grubu (n=18) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Egzersiz uygulamaları, haftada üç gün ve her biri 60 dakika süren seanslar halinde sekiz hafta boyunca gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcılara, çalışma öncesinde ve sonrasında Zigzag-Drill Çeviklik Testi, T-Drill Çeviklik Testi, Flamingo Denge Testi, 20 Metre Sprint Testi ve dinlenik nabız ölçümleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 yazılımı ile analiz edilerek, betimsel istatistikler, eşleştirilmiş t-testi ve ANOVA yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, her iki Hemsball grubu, dinlenik nabız, çeviklik, denge ve sürat gibi motor becerilerde anlamlı iyileşmeler göstermiştir. Dinlenik nabız parametresinde, klasik Hemsball grubunda ön test ortalaması 88.6 ±3.4 bpm iken son test ortalaması 84.2 ±3.0 bpm olarak kaydedilmiştir (p0.05). Sonuç olarak, Hemsball egzersizleri, çocukların motor becerilerinde ve genel fiziksel performanslarında anlamlı iyileşmeler sağlamaktadır. Dinamik Hemsball uygulaması, çeviklik ve denge gibi parametrelerde daha belirgin gelişim sağlasa da, klasik Hemsball uygulamasıyla karşılaştırıldığında gruplar arasında belirgin farklılık gözlenmemiştir. Dinlenik nabızda gözlemlenen düşüşler, Hemsball egzersizlerinin kardiyovasküler sağlık açısından olumlu etkiler yaratabileceğini göstermektedir. Çalışmanın bulguları, Hemsball'un çocukların fiziksel kapasitesini artırmada etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Daha uzun süreli ve farklı yaş gruplarını kapsayan ileri düzey çalışmalar, bu bulguların doğruluğunu desteklemek ve genişletmek adına önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of classical Hemsball and dynamic Hemsball exercises on children's physical performance parameters. The study focused on physiological and motor skills such as resting heart rate, agility, balance, and reaction time. A total of 56 elementary school students aged between 9 and 11 participated in the research. Participants were randomly assigned to three groups: classical Hemsball group (n=19), dynamic Hemsball group (n=19), and a control group (n=18). Exercise sessions were conducted three days a week, each lasting 60 minutes, over a period of six weeks. All participants underwent pre- and post-intervention assessments, including the T-Drill Agility Test, Flamingo Balance Test, 20- Meter Sprint Test, and resting heart rate measurements. The data were analyzed using SPSS 26.0 software with descriptive statistics, paired t-tests, and ANOVA methods. The findings indicate that both Hemsball groups demonstrated significant improvements in resting heart rate, agility, balance, and reaction time. For the resting heart rate parameter, the classical Hemsball group showed a decrease from a pre-test mean of 88.6 ± 3.4 bpm to a post- test mean of 84.2 ± 3.0 bpm (p0.05). In conclusion, Hemsball exercises significantly enhance children's motor skills and overall physical performance. While the dynamic Hemsball exercises yielded more pronounced improvements in agility and balance, no significant differences were observed between the classical and dynamic Hemsball groups. The reductions in resting heart rate suggest potential cardiovascular benefits of Hemsball exercises. These findings indicate that Hemsball is an effective method for enhancing physical capacity in children. Future studies involving longer intervention periods and diverse age groups are recommended to further validate and expand upon these findings.