Skleroderma hastalarının geleneksel ve tamamlayıcı tıbba ilişkin tutumları
An evaluation of traditional and complementary medicine attitudes in patients with scleroderma
  1. Tez No: 945563
  2. Yazar: ELİF SERAY EDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma skleroderma tanısı alan hastaların geleneksel ve tamamlayıcı tıbba ilişkin tutumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri Şubat 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında bir ilde bulunan uygulama ve araştırma hastanesinin romatoloji polikliniği ve kliniğinde tedavi gören hastalar ile yapıldı. Araştırmanın evrenini romatoloji polikliniğine başvuran 90 hasta, örneklemini ise Güç Analizi ile belirlenen 37 hasta oluşturdu. Araştırma için gerekli izinler alındıktan sonra veriler, soru formu ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Tutum Ölçeği (GTTTÖ) ile toplandı. Üç alt boyuttan oluşan ölçekten en düşük 7, en yüksek 189 puan alınmaktadır ve yüksek puan olumlu tutum olarak değerlendirilmektedir. Çalışmaya dahil edilen hastaların ölçek toplam puan ortalamasının 104,98±20,62, olduğu saptandı. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) yöntemi kullanan hastaların %88,2'si bitkisel ürünleri kullandıklarını belirtti. Tanı süresi 0-3 yıl olan hastaların ölçek toplam ve tamamlayıcı tıbba düşünsel bakış alt boyut puanının, tanı süresi sekiz yıl ve daha fazla olan hastalara göre daha düşük olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the attitudes of patients diagnosed with scleroderma toward traditional and complementary medicine (TCM). The research data were collected between February 2024 and June 2024 from patients receiving treatment at the rheumatology outpatient clinic and inpatient unit of a university hospital in a province. The study population consisted of 90 patients who applied to the rheumatology clinic, and the sample included 37 patients determined through power analysis. After obtaining the necessary approvals, data were collected using a questionnaire and the Traditional and Complementary Medicine Attitude Scale (TCMAS). The scale, which comprises three subdimensions, yields scores ranging from a minimum of 7 to a maximum of 189, with higher scores indicating more positive attitudes. The mean total score of the scale for patients included in the study was found to be 104.98±20.62. Among the patients who used TCM methods, 88.2% reported using herbal products. Patients diagnosed within the last 0–3 years had lower total scale and cognitive perspective toward complementary medicine subdimension scores compared to those diagnosed for eight years or more.