Tuğla tozu, pirinç kabuğu külü ve doğal zeolitin farklı alkali aktivatör oranlarında kullanımının geopolimer betonlarda mekanik ve durabilite özelliklerine etkisi
Effect of brick powder, rice husk ash, natural zeolite on mechanical and durability properties of geopolymer concretes with different alkali activator ratios
  1. Tez No: 945564
  2. Yazar: FAHREDDİN MELİH DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, granüle yüksek fırın cürufu (GYFC; %15 atık tuğla tozu, doğal zeolit veya pirinç kabuğu külü ikamesi) esas bağlayıcı olarak kullanılarak, farklı Na₂SiO₃/NaOH (NS/NH) oranlarında (1,5–2,0-2,5-3,0) alkali aktivasyonla geopolimer betonlar üretilmiştir. Agrega olarak atık mermer tozu kullanılmış, karışımlar 40 °C ve 80 °C'de 8 saat ön-kürlenmiştir. Mekanik testler (basınç ve eğilme dayanımı), yüksek sıcaklık (200–400-600 °C), kapiler su emme, donma-çözülme ve magnezyum sülfat saldırısına karşı direnç ölçülmüştür. NS/NH = 2,5 oranı hem basınç hem eğilmeyi maksimize etmiş; 80 °C ön-kür, 40 °C'ye göre dayanımları belirgin artırmıştır. DZ bazlı karışımlar (NS/NH = 2,5, 80 °C ön-kür), 600 °C sonrası yalnızca %54,4 dayanım kaybı ile en yüksek termal stabiliteyi sağlamış; magnezyum sülfat saldırısında en az kütle ve dayanım kaybını sergilemiştir. Bu optimize sistem, Portland çimentosu yerine güçlü, sürdürülebilir ve kimyasal dayanımı yüksek bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, geopolymer concretes were produced using granulated blast furnace slag (GBFS; 15% waste brick dust, natural zeolite, or rice husk ash substitute) as the main binder and alkali activation at different Na₂SiO₃/NaOH (NS/NH) ratios (1.5–2.0–2.5–3.0). Waste marble dust was used as aggregate, and the mixtures were pre-cured at 40 °C and 80 °C for 8 hours. Mechanical tests (compressive and flexural strength), high temperature (200–400–600 °C), capillary water absorption, freeze-thaw resistance, and magnesium sulfate attack resistance were measured. The NS/NH = 2.5 ratio maximized both compressive and flexural strength; pre-curing at 80 °C significantly increased strength compared to 40 °C. DZ-based mixtures (NS/NH = 2.5, 80 °C pre-curing) provided the highest thermal stability with only a 54.4% strength loss after 600 °C and exhibited the least mass and strength loss under magnesium sulfate attack. This optimized system offers a strong, sustainable, and chemically resistant alternative to Portland cement.