Dişi ratlarda arı sütünün üreme sağlığı ve doğurganlık (fertilite) üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of effect of royal jelly usage on female reproductive health and infertility in rats
  1. Tez No: 945570
  2. Yazar: ASİYE ELVAN BELLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KEKEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal ve Bitkisel Ürünler
  12. Bilim Dalı: Kozmetik Ürünler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Arı sütü genç işçi arıların hipofaringeal bezlerinden salgılanan bir arı ürünüdür. Bu tez çalışmasında içeriği ve antioksidatif özellikleri belirlenen arı sütünün büyüme, gelişme ve üreme sağlığı üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla çalışmada hem immatür ve hem de matür dişi Spraque Dawley ratlar kullanılmıştır. İmmatür (30 günlük) ratlar; kontrol (IM), 200 mg/kg (IM200), 300 mg/kg (IM300) ve 400 mg/kg (IM400) arı sütü ile beslenen 4 gruba ayrılmıştır ve 75 gün boyunca arı sütü ile beslenmiştir. Matür (60 günlük) ratlar; kontrol (M), 200 mg/kg (M200), 300 mg/kg (M300) ve 400 mg/kg (M400) arı sütü ile beslenen dört gruba ayrılmış ve 45 gün boyunca arı sütü ile beslenmiştir. Besleme süresi boyunca ratların kilo ve boy ölçümü gerçekleştirilmiş, kalp kanları alınmış; besleme süresi sonunda, ratların tamamı 105 günlük yaşa ulaştığında sakrifiye edilerek over ve uterus dokuları alınmıştır. Arı sütü ile beslemenin boy, kilo ve vücut kitle indeksi (VKI) üzerine etkisi bulunmamıştır (p>0,05). Arı sütü ile beslemenin growth hormon (GH), progesteron (P) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilmemiştir (p>0,05). Arı sütünün artan dozu estradiol (E2) seviyesi açısından immatür gruplarda artışa, matür gruplarda azalışa yönelik etki göstermiştir. İmmatür dönemden itibaren uzun süreli (75 gün) arı sütü ile beslenen gruplarda doza bağımlı olarak anti mullerian hormon (AMH) azalmıştır. Matür çağda 200 mg/kg arı sütü ile besleme primordial (PF I) sayısını artırıcı, over ve uterus dokularında GSH-Px antioksidan özelliği artırıcı etki göstermiştir. İmmatür dönemden itibaren uzun süreli arı sütü ile beslendiğinde endometriyal ve miyometriyal yapıyı koruyucu özellik göstermiştir. Bulgular; arı sütünün çocuklarda anormal büyüme ve gelişmeye neden olmadığını göstermiştir. Arı sütünün, kadın üreme sağlığını hormonları dengeleyerek ve üreme organlarının fiziksel koşullarını iyileştirerek olumlu yönde etkilediği; dişi üreme ömrünü uzatan bir etki gösterdiği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Royal jelly is a bee product secreted from the hypopharyngeal glands of young worker bees. In this thesis study, the effects of royal jelly, whose content and antioxidative properties were determined, on growth, development and reproductive health were investigated. For this purpose, both immature and mature female Spraque Dawley rats were used in the study. Immature (30 days old) rats were divided into 4 groups control (IM) and fed with 200 mg/kg (IM200), 300 mg/kg (IM300) and 400 mg/kg (IM400) royal jelly for 75 days. Mature (60 days old) rats were divided into four groups control (M) and fed with 200 mg/kg (M200), 300 mg/kg (M300) and 400 mg/kg (M400) royal jelly for 45 days. During the feeding period, weight and height of the rats were measured, heart bloods were taken. At the end of the feeding period, when all rats reached 105 days of age, they were sacrificed and their ovarian and uterine tissues were removed. No effect of feeding royal jelly on height, weight and body mass index (BMI) was found (p>0.05). No significant effect of feeding royal jelly on growth hormone (GH), progesterone (P) and follicle stimulating hormone (FSH) was detected (p>0.05). Increasing dose of royal jelly showed an increase in estradiol (E2) levels in immature groups and a decrease in mature groups. Anti-Müllerian hormone (AMH) decreased dose-dependently in the groups fed royal jelly for a long time (75 days) starting from the immature period. Feeding with 200 mg/kg royal jelly in the mature age increased the primordial (PF I) count and increased the GSH-Px antioxidant properties in ovarian and uterine tissues. When royal jelly was fed for a long time from the immature period onwards, it showed protective properties on the endometrial and myometrial structure. The findings showed that royal jelly did not cause abnormal growth and development in children. It was concluded that royal jelly positively affected female reproductive health by balancing hormones and improving the physical conditions of the reproductive organs; it has an effect that extends female reproductive life.