Birinci basamağa başvuran 18-45 yaş arası bireylerin HPV (Human Papilloma Virüs) enfeksiyonu, hpv taraması ve hpv aşıları hakkındaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels and attitudes regarding Human Papilloma Virus (HPV) infection, HPV screening, and HPV vaccination among individuals aged 18–45 presenting to primary care
- Tez No: 945569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEŞEM EROL YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma birinci basamağa başvuran 18-45 yaş arası bireylerin HPV (human papilloma virüs) enfeksiyonu, HPV taraması ve HPV aşıları hakkındaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının belirlenmesini amaçlar. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız 3 ay süresince Aile Sağlığı Merkezinde polikliniğe başvuran 18-45 yaş arası bireylere yapılmıştır. Bireylere sosyodemografik bilgileri, sağlık bilgileri, HPV (human papilloma virüs) enfeksiyonu, HPV taraması ve HPV aşıları hakkındaki bilgi düzeylerini içeren sorular HPV Bilgi Ölçeği ile birlikte uygulanmıştır. İstatistiksel analizde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamız 281 hasta ile yapılmış olup; hastaların yaş aralığı 18-45 yaş arasıdır. Katılımcıların yaş dağılımına bakıldığında 18-29 yaş arası %43,4 (n=122) birey, 30-45 yaş %56,6 (n=159) oranındadır. Katılımcıların %80,8'inin (n=227) kadın, %77,6 (n=218)'sının evli olduğu saptanmıştır. Bugüne kadar HPV'yi duymuş olanların oranı %54,8'dir. HPV Bilgi Ölçeği'nde, birinci alt boyut puan ortalaması 7,19±3,41, ikinci alt boyut puan ortalaması 2,31±1,65, üçüncü alt boyut puan ortalaması 2,10±1,42, dördüncü alt boyut puan ortalaması 1,73±1,46 olarak hesaplanmıştır. Toplam ölçek puan ortalaması ise 13,80±6,74 olarak bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda, birinci basamak sağlık merkezine başvuran 18–45 yaş arası bireylerin HPV enfeksiyonu, HPV testi ve HPV aşısına ilişkin bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaklaşık yarısı HPV'yi daha önce duymuş, genel bilgi düzeyi ise orta düzeyde bulunmuştur. Yaş, eğitim, gelir, çalışma durumu, alkol kullanımı ve CYBH öyküsü gibi değişkenlerle bilgi düzeyi arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Kadınların bilgi puanları daha yüksek olmasına rağmen, cinsiyetle bilgi düzeyi arasında anlamlı fark bulunmamıştır. HPV hakkında bilgi sahibi olanların bilgi düzeyleri belirgin biçimde daha yüksektir. Bulgular, bilgilendirici sağlık hizmetlerinin HPV farkındalığını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Genç bireylere ve risk gruplarına yönelik eğitimler halk sağlığı açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the knowledge levels and attitudes regarding Human Papillomavirus (HPV) infection, HPV screening, and HPV vaccination among individuals aged 18 to 45 who applied to a primary healthcare center. Materials and Methods: The study was conducted over a 3-month period at a Family Health Center with individuals aged 18 to 45 who attended outpatient services. Participants were administered a questionnaire including sociodemographic data, health data and items assessing their knowledge on HPV infection, screening, and vaccination, alongside the validated HPV Knowledge Scale. Statistical analysis was performed using SPSS version 26.0. Results: A total of 281 individuals participated in the study. Of these, 43.4% (n=122) were aged 18–29, and 56.6% (n=159) were aged 30–45. The majority were female (80.8%, n=227) and married (77.6%, n=218). The proportion of participants who had heard of HPV was 54.8%. Mean scores for the subdimensions of the HPV Knowledge Scale were as follows: first subdimension 7.19±3.41, second 2.31±1.65, third 2.10±1.42, and fourth 1.73±1.46. The overall mean score was calculated as 13.80±6.74. Conclusion: In this study, HPV-related knowledge levels among individuals aged 18–45 attending a primary healthcare center were evaluated. Approximately half of the participants had heard of HPV, and the overall knowledge level was moderate. Knowledge scores showed significant associations with age, education, income, employment status, alcohol use, and history of sexually transmitted infections. Although female participants had higher knowledge scores, no significant difference was observed by gender. Participants who had prior knowledge about HPV scored significantly higher. These findings indicate that educational interventions in primary care settings can effectively enhance HPV awareness. Targeted health education programs for young individuals and high-risk groups are essential for public health.