Hemşirelik Etik Bakım Yetkinlik Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of Nursing Ethical Care Competency Scale
- Tez No: 945571
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, tanımlayıcı tipte olup Katayama ve arkadaşları (2022) tarafından geliştirilen Hemşirelik Etik Bakım Yetkinlik Ölçeğinin ülkemizde geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının yapılmasını amaçlanmıştır. Araştırma evreni, Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde genel kliniklerde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden oluşmaktadır. Yapılan G*power testine göre 215 hemşire örnekleme dahil edilmiştir. Veriler, katılımcıların telefonuna davet linki gönderilerek elektronik ortamda toplanmıştır. Katılımcılardan bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Katılımcılardan etik eğitimi alma ile ilgili soruları içeren demografik veri formu, Hemşirelik Etik Bakım Yetkinlik Ölçeği Taslağı ve Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Hemşirelik Etik Bakım Yetkinlik Ölçeği taslağı 22 maddeden oluşmakta olup rubrik formattadır. Ölçeğin Türkçe versiyonu, dil, kapsam ve yapı geçerliliği analizleri yapılarak elde edilmiştir. Türk dili ve kültüründe faktör yapısının belirlenmesi için açıklayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda 22 madde ve dört faktörlü yapı oluşmuştur. Güvenirlik kapsamında Cronbach's Alpha değerinin 0.953 olduğu faktörlerin katsayılarının 0.649-0.921 arasında görülmüştür. Madde korelasyon değerlerin ise kabul edilebilir aralıkta olduğu görülmüştür. Analizler sonucu Hemşirelik Etik Bakım Yetkinlik Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu görülmüştür. HEBYÖ'nin 22 madde ve dört faktör olarak Türkçe versiyonu elde edilmiştir. Etik bakım verme yetkinlik düzeyinin belirlenmesi amacıyla kliniklerde çalışan hemşirelere uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was descriptive and cross-sectional and aimed to conduct a validity and reliability study of the Nursing Ethical Care Competency Scale developed by Katayama et al. The study population consisted of nurses working in general clinics in Ankara Etlik City Hospital who agreed to participate in the study. According to the G*power test, 215 nurses were included in the sample. Data were collected electronically by sending an invitation link to the participants' phones. Informed consent form was obtained from the participants. Data were collected from the participants with a demographic data form including questions about receiving ethics education, the Nursing Ethical Care Competency Scale Draft and the Nurse Work Motivation Scale. The draft Nursing Ethical Care Competency Scale consists of 22 items and is in rubric format. The Turkish version of the scale was obtained by analyzing language, content and construct validity. Exploratory factor analysis was used to determine the factor structure in Turkish language and culture. As a result of the analysis, 22 items and a four-factor structure were formed. Within the scope of reliability, Cronbach's Alpha value was 0.953 and the coefficients of the factors were between 0.649-0.921. Item correlation values were found to be within the acceptable range. As a result of the analyzes, it was seen that the Nursing Ethical Care Competency Scale is a valid and reliable scale. The Turkish version of the NESCS was obtained as 22 items and four factors. It can be applied to nurses working in clinics to determine the level of ethical caregiving competence.