Spor salonu olan ortaokul ile spor salonu olmayan ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının incelenmesi (Aksaray ili örneği)
Investigation of the attitudes of students in secondary schools with and without gyms towards physical education and sports classes (Aksaray province example)
  1. Tez No: 945572
  2. Yazar: NİHAT GEDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH NURİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarını bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmaya Aksaray il merkezinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören 937 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin beden eğitimi ve spor derslerine yönelik tutumun belirlenmesi amacıyla Mehmet KARAKILIÇ (2009) tarafından geliştirilen geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış olan“Ortaokul Öğrencileri İçin Beden Eğitimi ve Spor Dersi Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 21.0 for Windows programında frekans, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda Öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları değerlendirildiği zaman, öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının genel olarak yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of secondary school students towards physical education and sports lessons according to some variables. 937 students studying in secondary schools in Aksaray city center participated in the study. In order to determine the attitudes of the students participating in the study towards physical education and sports lessons, the“Attitude Scale towards Physical Education Lesson for Primary School Students”developed by Mehmet KARAKILIC (2009) with proven validity and reliability was applied. Frequency, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H analyses were used in the statistical analysis of the data obtained in the study using SPSS 21.0 for Windows program. When the students' attitudes towards physical education lesson were evaluated at the end of the study, it was found that the students' attitudes towards physical education lesson were generally high.