Farklı okul türlerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının incelenmesi: Köy kent karşılaştırılması
Investigation of secondary school students' attitudes towards physical education and sports lessons from different school types: Village-city comparison
  1. Tez No: 813953
  2. Yazar: SELMA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmamızda şehir merkezi ve kırsal alanda ikamet eden farklı türdeki ortaokullarda okuyan öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının belirlenmesi; öğrenciler cinsiyet, okul türü, kent merkezi ve kırsal alan, okul takımında yer alma, sınıf düzeyi, yaş grupları, anne baba mesleği ve eğitim düzeyi göre beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları arasındaki farklılıkların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Kars il merkezi ve merkeze bağlı köylerde bulunan farklı okul türlerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin Beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları incelenerek, köy kent karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma grubunun saptanmasında seçkisiz olmayan örnekleme metotlarından amaçsal örnekleme yöntemi çeşitlerinden olan tabakalı amaçsal örnekleme yöntemi benimsenmiştir. Bu örnekleme yöntemi kapsamında Kars il merkezi ve merkeze bağlı köylerdeki ortaokul öğrencileri üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu çalışma, tarama araştırma türlerinden olan anlık araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmamızda bağımlı değişken beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları, bağımsız değişken, cinsiyet, okul çeşidi, kent merkezi ve kırsal alan, okul takımında yer alma, sınıf düzeyi, yaş grupları, anne baba mesleği ve eğitim düzeyleridir. Veriler; kişisel bilgi formu, Beden eğitimi ve spor dersi tutum ölçeği ile okullardan toplanarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmış olup, anlamlılık değeri .05 olarak kabul edilmiştir. Yapılan analizler sonucu verilerin normal dağıldığı saptanmış ve ikili karşılaştırmalar için t testi, ikiden fazla karşılaştırmalar için Post-Hoc Tukey ve Tek Yönlü Varyans analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; öğrencilerin cinsiyet, kent merkezi ve kırsal alanda ikamet etmeleri, engelli kardeşe sahip olma, çalışma odası, anne baba durumu, anne mesleği, baba eğitim düzeyi okul türü ve yerleşim yeri açısından değerlendirildiğinde Beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum puan ortalamalarında anlamlı farklar görülmemiştir. Okul takımında yer alma, spor salonu durumu, sınıf düzeyleri, okul türü, okula ulaşım, okulun bulunduğu yer, baba mesleği, anne eğitim düzeyi okul türü ve yerleşim yeri açısından Beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum puan ortalamalarında olumlu anlamlı farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, determining the attitudes of students living in city center and rural areas and studying in different types of secondary schools towards physical education and sports lessons; It is aimed to examine the differences between the attitudes of the students towards physical education and sports lessons according to gender, school type, city center and rural area, being in the school team, class level, age groups, parental profession and education level. In our study, the attitudes of secondary school students studying in different school types in Kars city center and the villages of the center towards Physical education and sports lessons were examined and a village-urban comparison was made. In the determination of the study group, the stratified purposive sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was adopted. Within the scope of this sampling method, a study was carried out on secondary school students in Kars city center and villages connected to the center. This study was carried out using the instantaneous research method, which is one of the survey research types. The dependent variable in our study is attitudes towards physical education and sports lessons, independent variable, gender, school type, city center and rural area, being in the school team, class level, age groups, parental profession and education level. Data; Personal information form, physical education and sports lesson attitude scale and data from schools were collected and evaluated. SPSS statistical program was used in the analysis of the data, and the significance value was accepted as .05. As a result of the analysis, it was determined that the data were normally distributed and t-test was used for pairwise comparisons, Post-Hoc Tukey and One-Way Analysis of Variance were used for more than two comparisons. As a result of this study; When the students' gender, residence in the city center and rural area, having a disabled sibling, study room, parental status, mother's occupation, father's education level, school type and place of residence were evaluated, no significant differences were observed in the mean scores of attitudes towards Physical education and sports. Positive and significant differences were found in the mean scores of attitudes towards Physical education and sports in terms of being in the school team, gym status, grade levels, school type, school access, location of the school, father's occupation, mother's education level, school type and settlement.