Kemoterapi alan hastalara uygulanan oral kriyoterapinin tat alma değişikliği, iştah düzeyi, malnütrisyon riski ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on taste change, appetite level, malnutrition risk and quality of life of oral cryotherapy applied to patients undergoing chemotherapy
- Tez No: 945575
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma kemoterapi alan hastalara uygulanan oral kriyoterapinin tat alma değişikliği, iştah düzeyi, malnütrisyon riski ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Temmuz 2024-Ekim 2024 tarihleri arasında Rize il merkezinde bulunan bir hastanenin ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi alan 32 müdahale ve 33 kontrol olmak üzere toplam 65 hasta ile tamamlandı. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Kemoterapiye Bağlı Tat Alma Değişikliği Ölçeği”,“Basitleştirilmiş İştah Değerlendirme Anketi”,“Malnütrisyon Evrensel Tarama Aracı”ve“Avrupa Kanser Tedavi ve Araştırma Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı. Müdahale grubunda yer alan hastalara birbirini takip eden üç kür ve her kür sonrası yedi gün boyunca oral kriyoterapi uygulaması yapıldı ve hatırlatıcı mesaj/telefon görüşmeleri ile hastalar takip edildi. Kontrol grubunda yer alan hastalara oral kriyoterapi uygulanmadı. Veriler, t testi, ki kare testi, Fisher's exact testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi ve Paired-Samples t-testi ile analiz edildi. Müdahale grubundaki hastaların son test K-TADÖ toplam ve tüm alt boyutların puan ortalamalarının ve ortanca değerlerinin kontrol grubundaki hastalara göre daha düşük olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effects of oral cryotherapy on taste changes, appetite levels, malnutrition risk, and quality of life in patients receiving chemotherapy. The research was completed with a total of 65 patients, 32 intervention and 33 control, who received treatment in the outpatient chemotherapy unit of a hospital in the Rize city center between July 2024 and October 2024. Data were collected by using the“Patient Information Form”,“Chemotherapy-Induced Taste Alteration Scale”,“Simplified Appetite Assessment Questionnaire”,“Malnutrition Universal Screening Tool”and“European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Scale”with face-to-face interview technique. Patients in the intervention group received oral cryotherapy for three consecutive cycles and seven days after each cycle, and patients were followed up with reminder messages/phone calls. Oral cryotherapy was not applied to patients in the control group. Data were analyzed using“t-test, chi-square test, Fisher's exact test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test and Paired-Samples t-test”. It was determined that the post-test Ci-TAS total and all sub-dimensions mean and median scores of the patients in the intervention group were lower than those of the patients in the control group (p0.05).