İntravenöz kemoterapi uygulamasında anti- emetik olarak intravenöz 5–HT3 reseptör antagonisti kullanımı ile oral NK-1 reseptör antagonisti ile birlikte intravenöz 5–HT3 reseptör antagonisti kullanılımının akut elektrokardiyografik değişiklikler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of acute electrocardiographic changes while the use of intravenous 5–HT3 receptor antagonist and the use of oral NK-1 receptor antagonist combined with intravenous 5–HT3 receptor antagonist
  1. Tez No: 360389
  2. Yazar: UTKU BURAK BOZBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Onkolojik tanılı hastalarda uygulanan i.v. kemoterapi sırasında görülen yan etkilerin başında bulantı ve kusma gelmektedir. Sistemik kemoterapi alan hastaların yaklaşık %70-80'inde bulantı ve/veya kusma gelişebilir ve hastanın beslenme, performans ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Bulantı ve kusmanın engellenmesi veya en aza indirgenmesi açısından kullanılan anti – emetik tedavi seçeneklerinden en yaygın olanları 5-HT3 reseptör antagonistleri ve NK-1 reseptör antagonistidir. İlaçların kalp ileti sistemi üzerine olan yan etkileri değerlendirilmesi açısından pratik olması ve invazif olmaması açısından EKG değerli bir tanı yöntemdir. EKG sayesinde QT dalgasındaki uzama ve QTc aralığı ölçümü ayrıca da Pdis ve QTdis değeri hesaplanması; aritmojenik etkileri olan ilaçların kardiyak repolarizasyon üzerine olan etkilerini doğru gösteren belirteçler saptanabilmektedir. Bu çalışmamızda kısa ve uzun etkili 5- HT3 reseptör antagonistlerinin akut dönemdeki elektrokardiyografik değişikliklerinin değerlendirilmesi ve bu ajanlarla beraber oral NK-1 reseptör antagonisti kullanımında oluşabilecek akut elektrokardiyografik değişikliklerin saptanması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda granisetron alan hasta grubunda kalp hızında istatiksel olarak anlamlı bir düşüş izlendi. (p = 0.002) NK- 1 reseptör antagonistiyle beraber granisetron alan hastalarda kalp hızında, SBP ve DSP değerlerinde istatiksel anlamlı olarak bir düşüş izlendi (kalp hızı ve SBP için p < 0.001 ve DSP için p = 0.001). Ayrıca bu hastalarda QTcmax değerlerinde istatiksel anlamlı bir artış gözlemledi (p < 0.001). Palonosetron alan hastalarda kalp hızında istatiksel anlamlı bir düşüş izlendi (p < 0.001). Aprepitant ile beraber palonosetron alan hasta grubunda ise kalp hızında, SBP ve DSP değerlerinde istatiksel olarak anlamlı bir düşüş izlendi (Kalp hızı ve SBP için p < 0.001 ve DSP için p = 0.002). Gruplar kendi aralarında karşılaştırıldığında sadece granisetron alan hastalarda sadece palonosetron alan hastalara göre istatiksel anlamlı olarak SBP'de daha fazla düşüş olduğu görüldü (p=0.03); ayrıca da NK-1 reseptör antagonisti ile beraber palonosetron alan hastalarda SBP'de ve DSP'de sadece palonosetron alan hastalara göre istatiksel olarak anlamlı bir düşüş saptandı (p=0.001). Sonuç olarak; granisetron, aprepitant ile beraber granisetron, palonosetron ve aprepitant ile beraber palonosetron tedavilerinin aritmojenik bir etkileri gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Nausea and vomiting are considered to be most unpleasant and distressing aspects of chemotherapy and radiotherapy for cancer patients. selective 5- HT3 receptor antagonists and NK-1 receptor antagonist for the prophylaxis and/or treatment of chemotherapy and radiotherapy-induced emesis have been an important advance in oncology. The 12-lead ECG is one of the noninvasive and practical safety measurements used in clinical trials to identify most of the drug-induced cardiac adverse effects [19]. In general,Pdis, QT interval prolongation, and QTdis, which are accurate predictors of effect of drug on cardiac repolarization, are used for measuring the arrhythmogenic potential of a drug. In this study, we aimed to determine the acute effects of granisetron, palonosetron and aprepitant on ECG parameters related to repolarization,heart rate, and systemic blood pressure. In our study group of patients receiving granisetron, a statistically significant decrease in heart rate was observed. (p = 0.002) NK-1 receptor antagonists together with granisetron in patients receiving heart rate, SBP and DSP values statistically significant decrease was observed (heart rate and SBP p < 0.001 and DSP p = 0.001). In addition, a statistically significant increase in the values observed in patients QTcmax (p < 0.001). Palonosetron is a statistically significant decrease in heart rate in patients receiving was observed (p < 0.001). In the group of patients receiving aprepitant with palonosetron in heart rate, a statistically significant decrease in SBP and DSP value was observed (heart rate and SBP p < 0.001 and p = 0.002 for DSP). The groups compared only granisetron in patients receiving palonosetron compared with those receiving only statistically significantly greater decrease in SBP was observed (p = 0.03); also with NK-1 receptor antagonist in patients with palonosetron palonosetron than patients receiving only statistically significant decrease in SBP and DSP was detected (p = 0.001). As a result; granisetron, aprepitant with granisetron, palonosetron, aprepitant and palonosetron arrhythmogenic effect of treatment could not be shown.