Yaygın anksiyete bozukluğu tanısı ile izlenen hastalarda etkisiz baş etme hemşirelik tanısına yönelik hemşire psikoterapötik müdahalesinin etkisi
Evaluation of psychotherapeutic intervention model in nursing on patients with nursing diagnosis of ineffective coping
  1. Tez No: 945587
  2. Yazar: TUĞBA AŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZKAN, DR. GÜLSÜM ZUHAL KAMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın birinci aşaması NOC“Baş Etme”ve“Benlik Saygısı”sonuçlarının Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması amacıyla metadolojik olarak yapılmıştır. İkinci aşama yaygın anksiyete bozukluğu tanısı olan ayaktan psikiyatri hastalarında etkisiz baş etme hemşirelik tanısına yönelik Hemşirelikte Psikoterapötik Müdahale Modeli'nin etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tek kör randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Birinci aşamada örneklemi 145 psikiyatri polikliniğine başvuran hasta oluşturmuştur. Veriler Bilgi Formu-1, NOC“Baş Etme”ve“Benlik Saygısı”, Kısa-COPE, RBSÖ-KF, SL-ÖFKE ve ÖFKE-TARZ ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Bu kapsamda geçerlilik dil, kapsam ve yapı geçerliği ile, güvenirlik Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı, Cronbach Alfa ve McDonald's ω katsayısı ile değerlendirilmiştir. İkinci aşamada örneklemi uygulama grubunda 8, her zamanki gibi tedavi ve bakım grubunda 9 hasta oluşturmuştur. Veriler Bilgi Formu-2, Bilgi Formu-3, NOC“Baş Etme”ve“Benlik Saygısı”kullanılarak toplanmıştır.“Uygulama grubunda katılımcılara 7 haftalık Hemşirelikte Psikoterapötik Müdahalesi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare Testi, Bağımsız Örneklemler t Testi ve Karma Etkiler Modelinden yararlanılmıştır. Birinci aşama sonunda 19 gösterge ve tek faktörlü yapıdan oluşan Baş Etme sonucunun; 19 gösterge ve 3 boyuttan oluşan Benlik Saygısı sonucunun ruhsal hastalığı olan bireylerde kullanılmak üzere geçerli ve güvenilir olduğu belirlenmiştir. İkinci aşama sonunda baş etme ve benlik saygısı son test puanlarının uygulama grubunda, her zamanki gibi tedavi ve bakım grubuna kıyasla yüksek olduğu; uygulama grubunun baş etme ve benlik saygısı son test puanlarının ön test puanlarına göre yüksek olduğu ancak her zamanki gibi tedavi ve bakım grubunda baş etme ve benlik saygısı ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak, yaygın anksiyete bozukluğu tanısı olan ayaktan psikiyatri hastalarında etkisiz baş etme hemşirelik tanısına yönelik Hemşirelikte Psikoterapötik Müdahale Modeli'nin baş etme ve benlik saygısının geliştirilmesinde kısa süreli etkililiği, NOC ”Baş Etme“ ve ”Benlik Saygısı" sonuçlarının ruhsal hastalığı olan bireyler için geçerli ve güvenilir ölçüm araçları olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first phase of this study was conducted methodologically to assess the Turkish validity and reliability of the NOC“Coping”and“Self-Esteem”outcomes. The second phase was conducted as a single-blind randomized controlled trial to evaluate the effectiveness of the Psychotherapeutic Intervention Model in Nursing for the nursing diagnosis of ineffective coping in outpatient psychiatric patients diagnosed with generalized anxiety disorder. In the first phase, the sample consisted of 145 patients presenting to a psychiatric outpatient clinic. Data were collected using Information Form-1, NOC“Coping”and“Self-Esteem,”Brief COPE, B-RSES, TRAIT-ANGER, and ANGER EXPRESSION scales. Validity was assessed through linguistic, content, and construct validity analyses, while reliability was evaluated using Intraclass Correlation Coefficient, Cronbach's Alpha, and McDonald's ω coefficient. In the second phase, the sample included 8 patients in the intervention group and 9 patients in the usual care group. Data were collected using Information Form-2, Information Form-3, and the NOC“Coping”and“Self-Esteem”outcomes. The intervention group did receive the 7-week Psychotherapeutic Intervention in Nursing. Data analysis included descriptive statistics, Chi-Square Test, Independent Samples t-Test, and Mixed Effects Model. At the end of the first phase, it was determined that the“Coping”outcome, consisting of 19 indicators and a single-factor structure, and the“Self-Esteem”outcome, consisting of 19 indicators and three dimensions, were valid and reliable tools for use with individuals with psychiatric disorders. At the end of the second phase, post-test scores for coping and self-esteem were higher in the intervention group compared to the usual care group. Additionally, the intervention group demonstrated higher post-test scores for coping and self-esteem than their pre-test scores, whereas no significant difference was found between pre-test and post-test scores in the usual care group. In conclusion, the Psychotherapeutic Intervention Model in Nursing was found to be effective in the short term in improving coping and self-esteem among outpatient psychiatric patients diagnosed with generalized anxiety disorder and experiencing ineffective coping. Moreover, the NOC“Coping”and“Self-Esteem”outcomes were determined to be valid and reliable measurement tools for individuals with psychiatric disorders.