Akut lenfoblastik lösemide sağkalımı etkileyen faktörler: Tek merkez deneyimi
Factors affecting survival in acute lymphoblastic leukemia: A single-center experience
  1. Tez No: 945588
  2. Yazar: BEYZA KURUCU KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR MEHTAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Akut Lenfoblastik Lösemi, lenfoblastların kontrolsüz çoğalmasıyla karakterize, çocukluk çağında en sık görülen hematolojik malignitedir. ALL; B-ALL ve T-ALL olmak üzere iki ana alt tipe ayrılır ve yaşa bağlı olarak klinik seyir ve tedaviye yanıt değişkenlik gösterir. Çocuklarda sağkalım oranı yüksekken, erişkinlerde prognoz daha kötüdür. Bu çalışmada, 2000-2025 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde takip edilen ALL tanılı erişkin hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve genetik özellikleri retrospektif olarak analiz edilerek bu faktörlerin prognoz ve sağkalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, 2000-2025 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda takip edilen ve ALL tanısı almış 117 erişkin hastanın verisi incelendi. Hastalara ait veriler, Kocaeli Üniversitesi Nucleus otomasyon sistemi ve hasta dosyaları taranarak elde edilmiştir. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ve Cox regresyon (tek ve çok değişkenli modeller) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Acute Lymphoblastic Leukemia is a hematologic malignancy characterized by the uncontrolled proliferation of lymphoblasts and represents the most common type of leukemia in childhood. ALL is classified into two main subtypes, B-ALL and T-ALL, with clinical course and treatment response varying based on age. While survival rates are high in pediatric patients, the prognosis remains poorer in adults. This study aimed to retrospectively analyze the demographic, clinical, laboratory, and genetic characteristics of adult patients diagnosed with ALL between 2000 and 2025 at Kocaeli University Faculty of Medicine, and to evaluate the impact of these factors on prognosis and survival outcomes. Materials and Methods: In this retrospective study, data from 117 adult patients diagnosed with ALL and followed at the Department of Hematology, Kocaeli University Faculty of Medicine, between 2000 and 2025 were reviewed. Patient data were collected through the Kocaeli University Nucleus automation system and patient records. Survival analyses were performed using the Kaplan-Meier method and Cox regression analysis (both univariate and multivariate models).