Ultrason ön işlemi uygulanmış patlıcan dilimlerinin konvektif kurutulması ile oluşan bazı kalite özellikleri
The concevitve drying of eggplant slices subjected to ultrasonic pretreatment: Some quality attributes
  1. Tez No: 945600
  2. Yazar: ZEYNEP UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, farklı şiddetlerde ultrason ön işlemi uygulanarak farklı sıcaklıklarda (50°C, 60°C ve 70°C) kurutulan patlıcan dilimlerinin kurutma kinetiği, renk parametreleri (CIE L*a*b), mikro yapısal özellikler (SEM ve porozimetri), rehidrasyon davranışı ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Artan sıcaklıkla birlikte kurutma süresinin belirgin şekilde azaldığı tespit edilmiş, en hızlı kütle kaybının 70°C'de gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Renk analizleri, yüksek sıcaklıkların (70°C) L değerinde düşüşe (koyulaşma) yol açtığını, buna karşın aydınlık koşulların renk koruma üzerinde olumlu etkiler sağladığını ortaya koymuştur. SEM ve porozimetri verileri, ultrason ön işlemi (W1) uygulanan örneklerde homojen gözenek yapısı geliştiğini, buna karşılık yüksek ultrason şiddetinin (W2) yapısal hasara neden olduğunu göstermiştir. Rehidrasyon çalışmaları, 70°C'de en yüksek su alma kapasitesinin elde edildiğini, ancak 60°C'deki örneklerin duyusal değerlendirmede (81.11 genel kabul puanı) en iyi performansı sergilediğini ortaya koymuştur. Sonuçlar, patlıcan kurutma proseslerinde 60°C sıcaklık ve orta düzey ultrason ön işleminin (W1) mikro yapısal bütünlük, renk stabilitesi ve duyusal kaliteyi optimize etmek için en uygun koşullar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the drying kinetics, color parameters (CIE L*a*b), microstructural properties (SEM and porosimetry), rehydration behavior, and sensory attributes of eggplant slices. These slices were dried at various temperatures (50°C, 60°C, and 70°C) after being subjected to ultrasound pre-treatments of differing intensities. A significant reduction in drying time was observed with increasing temperature, with the fastest mass loss occurring at 70°C. Color analyses revealed that higher temperatures (70°C) led to a decrease in L* values (darkening), while light conditions positively influenced color preservation. SEM and porosimetry data indicated that samples subjected to ultrasound pretreatment (W1) developed a more homogeneous pore structure. In contrast, high-intensity ultrasound (W2) resulted in structural damage. Rehydration studies demonstrated the highest water absorption capacity at 70°C. However, samples dried at 60°C exhibited the best performance in sensory evaluation (an overall acceptability score of 81.11). These findings suggest that a drying temperature of 60°C combined with moderate ultrasound pretreatment (W1) represents the optimal conditions for preserving microstructural integrity, color stability, and sensory quality in eggplant drying processes.