Non IgE aracılı besin alerjili bebeklerin annelerinin gebelik ve laktasyon döneminde fermente gıda tüketim alışkanlıkları
Fermented food consumption habits of mothers of babies with non IgE-mediated food allergies during pregnancy and lactation
  1. Tez No: 945599
  2. Yazar: NEZİHA ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE EKE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Amaç: Non-IgE aracılı besin protein ilişkili alerjik proktokolit (BPİAP), erken bebeklik döneminde giderek daha sık tanı alan ve patofizyolojisinde çevresel ve mikrobiyal etkileşimlerin öne çıktığı bir gastrointestinal alerji alt tipidir. Bağırsak mikrobiyotasının immün sistem gelişimi üzerindeki belirleyici rolü göz önüne alındığında, maternal diyetin özellikle probiyotik potansiyeli yüksek fermente gıdalarla olan ilişkisi giderek artan bilimsel ilgi görmektedir. Bu çalışmada, non-IgE aracılı besin proteinine bağlı alerjik proktokolit (BPİAP) tanısı alan süt çocuklarının annelerinin gebelik ve emzirme dönemlerinde fermente gıda tüketim alışkanlıklarının değerlendirilmesi ve bu tüketim örüntülerinin BPİAP gelişimiyle ilişkili olabilecek olası etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Türkiye'de bu özgün temada yürütülen ilk klinik araştırmalardan biri olma özelliğini taşımakta ve maternal beslenmenin hedefe yönelik biçimde değerlendirilmesi yönüyle literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Mart 2024–Mart 2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülen bu prospektif vaka-kontrol çalışmasına, 71 BPİAP tanılı bebek ve 71 sağlıklı kontrol dahil edildi. Tüm annelere yapılandırılmış takip formları uygulanarak gebelik ve emzirme dönemlerindeki fermente gıda (yoğurt, peynir, kefir, tarhana, turşu, şalgam, ekşi mayalı ekmek) tüketim sıklıkları kaydedildi. Ayrıca demografik, obstetrik ve çevresel veriler ile ailevi atopik öykü, doğum şekli, prematürite, neonatal beslenme öyküsü ve klinik semptomlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Non-IgE-mediated food protein-induced allergic proctocolitis (FPIAP) is a subtype of gastrointestinal food allergy increasingly diagnosed during early infancy, with environmental and microbial interactions playing a central role in its pathophysiology. Considering the critical role of gut microbiota in immune system development, there is growing scientific interest in the potential link between maternal diet and probiotic-rich fermented foods. This study aimed to evaluate the fermented food consumption habits of mothers during pregnancy and lactation whose infants were diagnosed with FPIAP, and to investigate whether such dietary patterns were associated with the development of this condition. Notably, this is one of the first clinical studies in Turkey to focus specifically on this subject and seeks to contribute to the literature by assessing maternal nutrition in a targeted and structured manner. Materials and Methods: This prospective case-control study was conducted at the University of Health Sciences, Kayseri City Training and Research Hospital, between January 2023 and March 2025. A total of 71 infants diagnosed with FPIAP and 71 healthy controls were included. Structured questionnaires were administered to all participating mothers to record the frequency of fermented food consumption (yogurt, cheese, kefir, tarhana, pickles, turnip juice, sourdough bread) during pregnancy and lactation. In addition, demographic, obstetric, and environmental variables, as well as family history of atopy, birth characteristics, neonatal nutrition, and clinical symptoms, were evaluated.