Hastanede yatan disfajili bireylerin malnütrisyon, yaşam kalitesi ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determanition of malnutrition,quality of life and anxiety levels of hospitalized individuals with dysphagia
- Tez No: 945622
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN, PROF. DR. EBRU KARACA UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı hastanede yatan disfajili bireylerin malnütrisyon durumunu saptamak, yaşam kalitesi ve kaygı düzeyleri ve beslenme durumunu değerlendirmektir. Bu çalışma Eylül 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde yatışı olan 18 yaş üzeri 100 hasta ile yapılmıştır. Hastalar beslenme şekline ve oral yoldan aldıkları Uluslararası Disfaji Diyeti Standardizasyon Girişimi (IDDSI) diyetlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu diyetler kıvam modifikasyonlarına göre ayrılmıştır. Tüm hastalara genel bilgileri içeren anket formu, malnütrisyon durumunu saptamak için Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002), yutmaya bağlı yaşam kalitesini belirlemek için SWAL-QOL anketi, yutma kaygısını belirlemek için Yutma Kaygısı Ölçeği (YKÖ) uygulanmış, beslenme durumlarını saptamak için 1 günlük (24 saatlik) besin tüketim kaydı alınmıştır.Çalışmanın sonucunda bireylerin %74'ünün NRS-2002 skoru 3 ve üzerinde olup malnütrisyon riski altındadır. NRS-2002 skoru 3 ve üzeri olan hastaların %58,1'i oral nütrisyon suplemasyonu (ONS) kullanmaktadır. Hastalar cinsiyet ve yaş gruplarına göre sınıflandırıldığında Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) 2022'de önerilen günlük ortalama enerji, protein ve karbonhidratı yeterli düzeyde karşılamaktadır. Tüm hastalar günlük önerilen posa, omega-3, A ve D vitaminini yetersiz düzeyde karşılamaktadır. Hastalarda SWAL-QOL anketindeki alt alanlardan en çok yorgunluk, sosyal alan, besin seçimi, yeme isteği ve yeme süresi etkilenmiş, en az belirtilerin sıklığı, korku, mental sağlık ve genel yakınma etkilenmiştir. Hastaların beslenme şekilleri yaşam kalitesini etkilemiş olup oral olmayan yoldan beslenenlerde oral yoldan beslenenlere göre daha düşük yaşam kalitesi ve daha yüksek yutma kaygısı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the malnutrition status, quality of life, anxiety levels and nutritional status of hospitalized individuals with dysphagia. This study was conducted with 100 patients over 18 years of age who were hospitalized in Ankara Etlik City Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Hospital between September 2024 and January 2025.Patients were classified according to their dietary pattern and the International Dysphagia Diet Standardization Initiative (IDDSI) diets they received orally. These diets were divided according to consistency modifications. All patients were administered a questionnaire form including general information, Nutritional Risk Screening (NRS-2002) to determine malnutrition status, SWAL-QOL questionnaire to determine swallowing-related quality of life, Swallowing Anxiety Scale (SAS) to determine swallowing anxiety, and 1-day (24-hours) food consumption records were taken to determine nutritional status. As a result of the study, 74% of the individuals had an NRS-2002 score of 3 and above and were at risk of malnutrition. Among patients with an NRS-2002 score of 3 and above, 58.1% were on oral nutritional supplements (ONS). When the patients were classified according to gender and age groups, the average daily energy, protein and carbohydrate recommended in the Turkish Dietary Guidelines (TÜBER) 2022 were adequately met. All patients met the daily recommended levels of fiber, omega-3, vitamin A and vitamin D inadequately.Among the sub-domains in the SWAL-QOL questionnaire, fatigue, social functioning, food selection, eating desire and eating duration were most affected, while frequency of symptoms, fear, mental health and burden were least affected. The diet of the patients affected the quality of life, and lower quality of life and higher swallowing anxiety were observed in non-oral feeders compared to oral feeders.