Exploring the technophobia/technophilia spectrum in the Anthropocene through Maggie Gee's The Ice People and Jeanette Winterson's The Stone Gods
Maggie Gee'nin The Ice People ve Jeanette Winterson'ın Taş Tanrılar romanları üzerinden Antroposen'de teknofobi/teknofili spektrumunun incelenmesi
- Tez No: 945623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, teknofobi-teknofili kavramlarının ışığında, insan, doğa, kültür ve teknoloji kavramlarını çevresel krizler bağlamında tartışmaya açmaktadır. Belirtilen konuları örneklendirmek ve tartışmaya açmak için Maggie Gee'nin iklim kurgu romanı The Ice People ve Jeanette Winterson'ın The Stone Gods [Taş Tanrılar] romanları her iki romanın da kurgusal ortamlar, insan, doğa ve teknoloji arasındaki ilişkiyi tartışmaya açmış olmalarının yanı sıra, bu ilişkileri yeniden düşünmek için fırsatları da beraberlerinde getirmektedirler. Seçilen romanlar üzerinden teknoloji düşman mı yoksa kurtarıcı mı sorunsalına cevap alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca teknoloji insanlığın yararına mı çalışmakta, yoksa insanları daha fazla ve daha büyük bir yok oluşa ve sonunda ekolojik bir kıyamete mi sürüklemekte sorularına da eş zamanlı olarak cevap aranmıştır. Teknolojinin Antroposen'deki herhangi bir geçmiş ve yakın tarihli ekolojik sorunla bağlantısı, teknolojik yeniliklerin bu bağlantıda aldığı yeri ve dahası teknofobi ve teknofili arasındaki geçişler izlenmiştir ve Antroposen ile bağlantıları araştırılmıştır. Teknofobinin kaynağının rasyonel veya irrasyonel olup olmadığı, devam eden ekolojik krizlere doğal bir tepki olup olmadığı da tartışmaya açılmıştır. Seçilen romanlarda dolaylı olarak insan merkezcilik, insan olmayanların failliği ve insan-doğa, insan-insan olmayan karmaşası teknofobi ve teknofili spektrumu bağlamında ele alınmıştır. Bu karşıt düşünce biçimlerinin etkisi altında, her iki anlatı da iklim krizini sorunsallaştırmakta ve doğa/kültür, teknofili-teknofobi yelpazesinde salınan anthropos [insan] eleştirisini tasvir etmektedir. Böylece seçilen romanların teması olan iklim değişikliği odağında, okuyucuların ve araştırmacıların eko eleştirel düşünme biçimlerinin izi sürülmüş ve teknofili-teknofobi kavramları tartışmaya açılmıştır. Bu tez teknolojinin insan hayatlarına olan etkilerini ve insanların teknolojiye kavramına olan tutumlarını tüm yönleri ile ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the concepts of human, nature, culture and technology in the context of environmental crises in the light of the concepts of technophobia and technophilia. In order to exemplify and open up for discussion Maggie Gee's climate fiction novel The Ice People and Jeanette Winterson's The Stone Gods bring opportunities to rethink these relationships as well as opening to discussion the relationship between fictional environments, human, nature and technology. Through both selected novels, an attempt has been made to answer the question of whether technology is an enemy or a saviour. Also, the questions of whether technology works for the benefit of humanity or leads humans to further and greater extinction and eventually an ecological apocalypse have been simultaneously sought. The connection of technology with any past and recent ecological problems in the Anthropocene, the place of technological innovations in this connection, the transitions between technophobia and technophilia have been monitored with their connections with the Anthropocene have been investigated. Also, whether the source of technophobia is rational or irrational, whether it is a natural response to ongoing ecological crises are opened to discussion. In the selected novels, anthropocentrism, the agency of non-humans and the confusion of human-nature, human-non-human are indirectly addressed in the context of the spectrum of technophobia and technophilia. Under the influence of these spectrums, both narratives problematize the climate crisis and depict the critique of anthropos [human] oscillating on the spectrum of nature/culture, technophilia-technophobia. Thus, focusing the climate change which is the common theme of the selected novels, the ecocritical modes of thinking of readers and researchers have been traced, and the concepts of technophilia and technophobia have been brought into discussion. This thesis reveals the effects of technology on human lives and people's attitudes towards the concept of technology in all its aspects.