Seri ve özel üretimin konut iç mekanlarındaki kullanımına ilişkin yaklaşımlar ve karşılaştırmalı analizi
Approaches and comparative analysis of serial and special production related to the use of residential interiors
- Tez No: 945639
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Seri ve özel üretim yöntemleri, günümüz iç mekân tasarımlarında uygulama sürecini ve mekânsal çıktıyı etkileyen belirgin farklılıklar sunmaktadır. İç mimari projelerin tasarım ve uygulama sürecinde zaman, mekân, kullanıcı isteği, maliyet gibi etkenler doğrultusunda hangi üretim yöntemine göre ilerleneceği belirlenmektedir. Endüstriyel üretimin standartlaşmış yapısına karşılık, özel üretimin kullanıcı odaklı ve özgün çözümler sunan karakteri, mekânın fiziksel ve deneyimsel niteliğini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma, konut iç mekânlarında seri üretim ve özel üretim süreçlerinin mekâna olan etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında öncelikle seri ve özel üretimin tarihsel gelişimi, kavramsal çerçevesi ve günümüzdeki uygulama biçimleri ele alınmış; ardından bu üretim yaklaşımlarının malzeme, detay, planlama ve uygulama süreçlerindeki yansımaları kuramsal olarak tartışılmıştır. Uygulama bölümünde ise Ankara ilinde seçilmiş seri ve özel üretim konut projeleri belirlenen analiz kriterlerine göre incelenmiş, mekânsal kalite, malzeme kullanımı ve kullanıcı deneyimi bağlamında karşılaştırılmıştır. İç mekânda kullanılan hem seri hem özel üretime uygun bazı donatılar üzerinde de durulmuş; üretim süreci ve yöntemine göre karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, üretim biçiminin iç mekân tasarım kararlarını biçimlendirdiği; özellikle detay çözümleri, kişiselleştirme imkânı ve mekânsal kimlik üzerinde belirleyici olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Serial and special production methods offer significant differences in today's interior designs that affect the application process and spatial output. In the design and implementation process of interior architecture projects, it is determined which production method will be used in accordance with factors such as time, space, user request, cost. In contrast to the standardized structure of industrial production, the user-oriented and original solution-oriented character of private production directly affects the physical and experiential nature of the space. This study aims to examine the effects of mass production and special production processes on the space in residential interiors comparatively. Within the scope of the thesis, first of all, the historical development of serial and special production, its conceptual framework and current application forms were discussed; then the reflections of these production approaches in material, detail, planning and application processes were discussed theoretically. In the application section, selected serial and special production housing projects in Ankara province were examined according to the determined analysis criteria and compared in terms of spatial quality, material use and user experience. Some accessories suitable for both serial and special production used in the interior were also focused on; comparative analyses were made according to the production process and method. As a result of the study, it has been shown that the production method shapes interior design decisions; in particular, it is decisive on detail solutions, the possibility of personalization and spatial identity.