Pirimidin ve biguanid türevi ilaç etken maddelerinin lipozomal formülasyonlarının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of liposomal formulations of pyrimidine and biguanide derivative drug ingredients
  1. Tez No: 945638
  2. Yazar: SEVGİ DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER POTURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Lipozomlar, biyomembranlara benzer lipid çift tabakalardan oluşan küresel veziküllerdir. İnce film hidrasyon tekniği, lipozom üretiminde yaygın kullanılan bir yöntemdir ve bu tez çalışmasında ince film sentezi için bu teknik tercih edilmiştir. İnce film hidrasyon tekniği, lipid ve kolesterolün organik çözücü/organik çözücü karışımında çözülüp çözücünün uzaklaştırılmasıyla ince film oluşumu ve ilaç etken maddesinin yüklenmesiyle lipozomların sentezlenmesi aşamalarını içerir. Bu çalışmanın orijinalliği, ince film sentezinde kullanılan kolesterol yerine safra asiti türevi olan hyodeoksikolik asit kullanımını içermesidir. Hyodeoksikolik asit ve fosfolipid olarak lesitin içeren ince filmler, bu maddelerin üç farklı oranı kullanılarak sentezlenmiş, biguanid ve pirimidin türevi iki ilaç etken maddesi, bu ince filmlere ayrı ayrı yüklenmiştir. Yüksek hızlı santrifüjleme tekniği kullanılarak % enkapsülasyon etkinliği değerleri hesaplanmış ve en yüksek değerler pirimidin türevi ilaç etken maddesi için %96,3; biguanid türevi için ise %99,5 olarak belirlenmiştir. Fosfolipidlerin özelliklerinin korunması için karakterizasyon testlerinden önce tekli koruyucu madde içeren (kompozit yapıda koruyucu maddelerde kullanılabilmektedir) ilaç yüklü lipozomal formülasyonlarda, XRD ve FT-IR ile karakterizasyon testleri gerçekleştirilmiştir. Pirimidin türevi ilaç etken maddesinde elde edilen XRD pikleri yapının kristalin olduğunu doğrulamaktadır. İlaç etken maddesinin pik şiddetleri; ilaç yüklü lipozomal formülasyonlardan daha yüksektir. 2𝛳=15,0°'de saf ilaç etken maddesinde elde edilen kristalin ve şiddeti yüksek pik, ilaç yüklü lipozomlarda kaybolmuştur ve form amorf yapıya dönmüştür. 2𝛳=20,0°'de verilen geniş XRD pikinin lesitine ait olduğu karakterizasyon testi ile de doğrulanmaktadır. Biguanid türevi ilaç etken maddesinde keskin pikler kristalin yapıyı doğrulamaktadır. Saf ilaç etken maddesi için elde edilen pik şiddetleri; ilaç yüklü lipozomal formülasyonlardan daha yüksektir. MET ilaç etken maddesinde 2𝛳=25,0° ve 37,5°'de bulunan piklerin lipozomal formülasyonlarda kaybolduğu görülmektedir. Sentezlenen ilaç yüklü lipozomal formülasyonlarda yaklaşık olarak 2𝛳=32,5° ve 45,0°'de yeni pik oluşumu gözlenmektedir. Sentezlenen ilaç yüklü lipozomlarda kristalin yapının korunduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasında da tekli koruyucu olarak kullanılan kimyasalın lipozomal formülasyonlarda kristalin doğayı koruduğu ve benzer sonuçların literatürle de doğrulandığı görülmektedir. İlaç yüklü lipozomal formülasyonların FT-IR sonuçları, pirimidin türevi ilaç ile karşılaştırıldığında, 3477-3108 cm-1 bölgesindeki piklerin ve 2936 cm-1'deki pikin şiddetinin lipozomal formülasyonlarda arttığı, 1322-885 cm-1 bölgesindeki ilaç etken maddesinde bulunan piklerinin çoğunluğunun kaybolduğu ve pik şiddetinin azaldığı, ilacın sentezlenen lipozomal formülasyonlara yüklendiğini doğrulamaktadır. Biguanid türevi ilaç etken maddesinin FT-IR spektrumunda 3367 cm-1 bölgesinde ve 1620 cm-1'de görülen piklerin, lipozomal formülasyonlarda şiddeti azalmıştır. 1080 cm-1 ve 1038 cm-1 bölgesinde ilaç etken maddesinde görülen piklerde, lipozomal formülasyonlarla karşılaştırıldığında pik şiddetinde artış ve piklerde kayma görülmektedir. Bu durum ilacın sentezlenen lipozomal formülasyonlara yüklendiğini göstermektedir. Yapılan tez çalışması ile ilaç dağıtım sistemi olarak da uygulama alanı bulunan lipozomal formülasyonların üretiminde, ince film sentez aşamasında literatürde yaygın olarak kullanılan kolesterol yerine, safra asiti türevi olan hyodeoksikolik asitin alternatif ve yenilikçi bir yaklaşım olarak önerilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Liposomes are spherical vesicles consisting of lipid bilayers similar to biomembranes. Thin film hydration technique is a widely used method in liposome production and this technique was preferred for thin film synthesis in this thesis study. Thin film hydration technique includes the steps of dissolving lipid and cholesterol in organic solvent/organic solvent mixture and removing the solvent to form thin films and loading the active pharmaceutical ingredients and synthesizing liposomes. The originality of this study is that it includes the use of hyodeoxycholic acid, a bile acid derivative, instead of cholesterol used in thin film synthesis. Thin films containing hyodeoxycholic acid and lecithin as a phospholipid were synthesized using three different ratios of these substances and two active pharmaceutical ingredient, bigunide and pyrimidine derivatives, were loaded separately onto these thin films. The % encapsulation efficiency values were calculated using the high-speed centrifugation technique and the highest values were determined as 96.3% for the pyrimidine derivative active pharmaceutical ingredient and 99.5% for the biguanide derivative. Prior to the characterization tests for preserving the properties of phospholipids, characterization tests were performed with XRD and FT-IR in drug-loaded liposomal formulations containing single preservatives (which can be used in composite structure preservatives). XRD peaks obtained in pyrimidine derivative active pharmaceutical ingredient confirm that the structure is crystalline. Peak intensities of active pharmaceutical ingredient are higher than drug-loaded liposomal formulations. The crystalline and high-intensity peak obtained in pure active pharmaceutical ingredient at 2𝛳=15.0° disappeared in drug-loaded liposomes and the form turned into an amorphous structure. It is also confirmed by the characterization test that the broad XRD peak given at 2𝛳=20.0° belongs to lecithin. Sharp peaks in biguanide derivative active pharmaceutical ingredient confirm the crystalline structure. Peak intensities obtained for pure active pharmaceutical ingredient are higher than drug-loaded liposomal formulations. It is observed that the peaks at 2𝛳=25.0° and 37.5° in the biguanide derivative active pharmaceutical ingredient disappear in liposomal formulations. New peak formation is observed at approximately 2𝛳=32.5° and 45.0° in the synthesized drug-loaded liposomal formulations. It is observed that the crystalline structure is preserved in the synthesized drug-loaded liposomes. In this thesis, it is observed that the chemical used as a single protectan preserves the crystalline nature in liposomal formulations and similar results are confirmed by the literature. FT-IR results of drug-loaded liposomal formulations, when compared with the pyrimidine derivative active pharmaceutical ingiedient, in the intensity of the peaks increase in the 3477-3108 cm-1 and the peak at 2936 cm-1 in regions liposomal formulations. The peaks in the active pharmaceutical ingredient in the 1322-885 cm-1 region disappear and the peak intensity decreases, confirming that the drug is loaded into the synthesized liposomal formulations. The intensity of the peaks seen in the FT-IR spectrum of the biguanide derivative active pharmaceutical ingredient at 3367 cm-1 and 1620 cm-1 decreased in liposomal formulations. In the peaks seen in the 1080 cm-1 and 1038 cm-1 regions of the active pharmaceutical ingredient, an increase in peak intensity and a shift in peaks are observed when compared to liposomal formulations. This situation shows that the drug is loaded into the synthesized liposomal formulations. In this thesis, it is abserved that instead of cholesterol, which is widely used in the literature in the thin film synthesis stage, hyodeoxycholic acid, a bile acid derivative, can be suggested as an alternative and innovative approach in the production of liposomal formulations, which also have an application area as a drug delivery system.