Yapısında kalkojen (O, S) içeren artesunat hibrit türevlerinin sentezi ve akciğer kanseri hücre hatlarında antikanser özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of artesunate hybrid derivatives containing chalcogen (O, S) and investigation of their anticancer properties in lung cancer cell lines
- Tez No: 945640
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KIVRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMRÜYE ÖZOK ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mevcut ilaçları iyileştirmek ve yeni ilaçlar geliştirmek amacıyla çeşitli yöntemler ortaya konmuş ve yeni ilaç adayları sentezlenmiştir. İlaç araştırmalarında farklı doğal ürünlerin hastalıkların tedavisinde oldukça fazla kullanıldığı bir gerçektir. Bunun en önemli nedeni antik çağlardan itibaren hastalıkların tedavisinde doğal ürünlerden ve bitkilerden elde edilen merhemler ve ilaçların kullanılmasıdır. Günümüzde teknolojik ilerlemelerle birlikte organik sentez çalışmaları ve araştırmaları da doğal ürünlerin sentetik olarak elde edilmesi, izole edilmesi ve bunların yeni hastalıkların tedavisinde kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Literatüre bakıldığında oldukça fazla doğal ürün olduğu görülmektedir. Bunlar arasında antik Çin tıbbında ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan pelin otu bitkisinden (Artemisia annua) izole edilen artemisinin bileşiği de son yıllarda öne çıkmaktadır. Artemisinin doğal ürünü 1970'lerde Dr. Tu Youyou ve ekibi tarafından izole edilmiş, karakterizasyonu yapılmıştır. Artemisinin yapısı sıtma tedavisinde en etkin molekül olarak bulunmuştur. 2015 yılında artemisinin keşfi sayesinde Dr. Tu Youyou'ya Tıp Nobel ödülü almıştır. Günümüzde artemisin ve türevlerinin çeşitli kanser türlerinin tedavisinde de etkisi araştırılmaktadır. Yapılan çalışmalarda Artemisinin içeren moleküllerin yüksek biyolojik aktiviteye sahip oldukları bulunmuştur. Literatürde artemisinin içeren farklı heteroaromatik yapıların sentezi ve bunların uygulama alanları araştırıldığı görülmektedir. Ayrıca sınırlı sayıda artemisinin içeren organometalik bileşiklerin yer aldığı moleküllerin sentezlendiği görülmektedir. Biyolojik olarak aktivitesi kanıtlanan artemisinin bileşiği ile biyolojik önemi kanıtlanmış organometalik-heteroaromatik yapıların sentezi yoktur. Organometalik bir bileşik olan yüksek biyolojik aktiviteye sahip, kanser tedavisinde kullanılan ferrosen ve türevleri de farmasötik kimya araştırmaları için son derece önemlidir. Bu çalışmada benzofuran/benzotiyofen ile amit köprülü artemisinin-ferrosen yeni hibrit yapıları ilk kez sentezlenmiştir. Geliştirdiğimiz yönteme göre ilk olarak elektrofilik halkalaşma tepkimesi ile rejio seçici olarak ferrosenil benzofuran/benzotiyofen yapıları sentezlenmiş, Suzuki-Miyaura tepkimesi ile aldehit türevleri elde edilmiştir. Son basamakta artesunat yapısı amit köprüsü ile birbirine bağlanmıştır. Tüm bileşikler spektroskopik yöntemler ile yapıları aydınlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde antikanser aktiviteleri A549 akciğer kanseri hücrelerine karşı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to improve existing drugs and develop new drugs, various methods have been proposed and new drug candidates have been synthesized. It is a fact that various natural products have been extensively used in drug research for the treatment of diseases. The main reason for this is the use of ointments and drugs derived from natural products and plants in the treatment of diseases since ancient times. Today, with the advancement of technology, organic synthesis studies and researches are helping to synthetically obtain and isolate natural products and use them in the treatment of new diseases. Looking at the literature, it is seen that there are quite a lot of natural products. Among these, the compound artemisinin, isolated from the wormwood plant (Artemisia annua), which was used in ancient Chinese medicine as an antipyretic and analgesic, has come to the fore in recent years. The natural product artemisinin was isolated and characterized by Dr. Tu Youyou and his team in the 1970s. The structure of artemisinin was found to be the most effective molecule in the treatment of malaria. In 2015, Dr. Tu Youyou was awarded the Nobel Prize in Medicine for the discovery of artemisinin. Today, the effects of artemisinin and its derivatives are also being studied in the treatment of various types of cancer. Artemisinin-containing molecules have been shown to have high biological activity. The synthesis of various artemisinin-containing heteroaromatic structures and their fields of application have been reviewed in the literature. In addition, a limited number of organometallic artemisinin-containing molecules have been synthesized. There is no synthesis of organometallic heteroaromatic structures with artemisinin compounds with proven biological activity and biological relevance. Ferrocene, an organometallic compound with high biological activity and used in cancer treatment, and its derivatives are also very important for medicinal chemistry research. In this study, new artemisinin-ferrocene hybrid structures with benzofuran/benzothiophene bridges were synthesized for the first time. According to the method developed by us, first ferrocenyl benzofuran/benzothiophene structures were regioselectively synthesized by electrophilic cyclization reaction and aldehyde derivatives were obtained by Suzuki-Miyaura reaction. In the last step, the artesunate structure was linked by an amide bridge. The structures of all compounds were elucidated by spectroscopic methods. In the last part of the study, their anticancer activity was tested against A549 lung cancer cells.