Yaşlı bireylerde düşme korkusu, yaşam kalitesi ve depresyon ilişkisi
The relationship of fear of fall, quality of life and depression in elderly individuals
- Tez No: 945655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
“Toplumda giderek artan yaşlı nüfusla birlikte, yaşlı bireylerde düşme korkusu, yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişki, dikkatle ele alınması gereken bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, yaşlı bireylerde düşme korkusu, yaşam kalitesi ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışma, 10 Ağustos- 15 Aralık 2024 tarihleri arasında Konya'nın Seydişehir ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evreninin ilçede ikamet eden 65 yaş ve üstü bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, G*Power programı aracılığıyla yapılan güç analizi sonucunda 200 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan bireylere kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze anket yöntemi ile Kişisel Bilgi Formu, Standardize Mini Mental Test (SMMT), Modifiye Düşme Etkinlik Ölçeği (MFES), Yaşlılar için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-OLD) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Formu (GDÖ-15) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda MWU, ANOVA, t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Yaşlı bireylerin MFES toplam puan ortalaması 92,37 ± 27,99; GDÖ-15 toplam puan ortalaması 5,11 ± 3,43 ve WHOQOL-OLD toplam puan ortalaması 78,29 ± 9,92 olarak bulunmuştur. MFES puanı; medeni durum, birlikte yaşanılan kişi, kişisel bakımını yapabilme durumu, kronik hastalık varlığı ve daha önce düşme öyküsüne göre anlamlı farklılık göstermiştir. WHOQOL-OLD puanı ise medeni durum, eğitim ve gelir düzeyi, birlikte yaşanılan kişi, kişisel bakım yeterliliği, günlük işlerde yardıma ihtiyaç duyma, bakım verenin varlığı, son bir yılda düşme öyküsü ve kronik hastalık varlığına göre anlamlı şekilde değişkenlik göstermiştir. GDÖ-15 puanı ise cinsiyet, medeni durum, eğitim ve gelir düzeyi, kişisel bakımını yapabilme, günlük işlevlerde yardım gereksinimi, son bir yılda düşme öyküsü, kronik hastalık ve sürekli ilaç kullanımı gibi değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. MFES toplam puanı ile GDÖ-15 puanı arasında negatif yönlü ve güçlü düzeyde, WHOQOL-OLD puanı ile ise pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Ayrıca, GDÖ-15 ile WHOQOL-OLD puanı arasında da negatif yönlü ve güçlü düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yaş değişkeni ile MFES puanı arasında negatif yönlü orta düzeyde, GDÖ-15 puanı ile pozitif yönlü orta düzeyde ve WHOQOL-OLD puanı ile negatif yönlü çok zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Düşme sayısı ile MFES puanı arasında negatif yönlü orta düzeyde, GDÖ-15 puanı ile pozitif yönlü orta düzeyde ve WHOQOL-OLD puanı ile negatif yönlü zayıf düzeyde ilişkiler tespit edilmiştir. Çalışmada yaşlı bireylerde düşme korkusu, depresyon düzeyi ve yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu doğrultuda, yaşlı bireylerde düşme riskini azaltmaya yönelik önleyici programların geliştirilmesi ve psikososyal destek hizmetlerinin güçlendirilmesi önerilmektedir. ”
Özet (Çeviri)
“With the increasing elderly population in society, the relationship between fear of falling, quality of life and depression in elderly individuals has become a public health problem that needs to be addressed carefully. The aim of this study is to examine the relationship between fear of falling, quality of life and depression in elderly individuals. The descriptive and correlational study was conducted in the Seydişehir district of Konya between August 10 and December 15, 2024. The universe of the study consisted of individuals aged 65 and over residing in the district. The sample size of the study was calculated as 200 as a result of the power analysis conducted through the G*Power program. The individuals participating in the study were reached by the snowball sampling method. The data were collected by the researcher via face-to-face survey method using the Personal Information Form, Standardized Mini Mental Test (SMMT), Modified Falls Efficacy Scale (MFES), World Health Organization Quality of Life Scale for the Elderly (WHOQOL-OLD) and Geriatric Depression Scale-Short Form (GDÖ-15). Descriptive statistics, MWU in independent groups, ANOVA, t-test and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the obtained data. The significance level was taken as 0.05. The mean total MFES score of the elderly individuals was 92.37 ± 27.99; the mean GDS-15 score was 5.11 ± 3.43; and the mean WHOQOL-OLD score was 78.29 ± 9.92. The MFES score showed significant differences according to marital status, cohabitation status, ability to perform personal care, presence of chronic diseases, and history of falls. The WHOQOL-OLD score significantly varied by marital status, educational and income levels, cohabitation status, personal care sufficiency, need for assistance in daily activities, presence of a caregiver, history of falls in the past year, and presence of chronic diseases. The GDS-15 score significantly differed by gender, marital status, educational and income levels, ability to perform personal care, need for assistance in daily functions, fall history in the past year, presence of chronic disease, and regular medication use. A strong negative correlation was found between MFES and GDS-15 scores, and a moderate positive correlation was found between MFES and WHOQOL-OLD scores. Additionally, there was a strong negative correlation between GDS-15 and WHOQOL-OLD scores. A moderate negative correlation was found between age and MFES score, a moderate positive correlation between age and GDS-15 score, and a very weak negative correlation between age and WHOQOL-OLD score. Regarding the number of falls, a moderate negative correlation was observed with MFES score, a moderate positive correlation with GDS-15 score, and a weak negative correlation with WHOQOL-OLD score. The study found significant relationships between fear of falling, depression level and quality of life in elderly individuals. In this context, it is recommended to develop preventive programs to reduce the risk of falling in elderly individuals and to strengthen psychosocial support services. ”