Yaşlı bireylerde düşme davranışını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting falling behavior in elderly people
  1. Tez No: 708635
  2. Yazar: HALE ÇEREZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada sağlıklı yaşlı bireylerde yaşlanma ile birlikte artan düşmelerin risk faktörlerini ve bu faktörlerin birbirleriyle olan ilişkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya 65 yaş ve üzerinde olan 50 katılımcı (18 erkek, 32 kadın) dahil edilmiştir. Katılımcılar Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği, Yaşlı Bireylerde Düşme Davranışları Ölçeği, Mini Mental Test, Geriatrik Depresyon Ölçeği, Whoqol-Old Yaşam Kalitesi Ölçeği, İşitme Engeli Ölçeği-Yaşlı, Mini-Bestest: Denge Değerlendirme Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada MMT İle DDÖ-Seviye Değerlendirme alt boyutu arasında negatif korelasyon bulunmuştur. MMT-Kayıt Hafızası ile FES arasında negatif korelasyon bulunmuştur. MBT ile FES arasında negatif korelasyon bulunmuştur. MMT ile DDÖ arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Whq-OLD ile FES arasında negatif korelasyon bulunmuştur. GDÖ ile FES arasında negatif korelasyon bulunmuştur. GDÖ ile DDÖ arasında negatif korelasyon bulunmuştur. İEÖ ile FES arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Sonuç olarak denge yeteneği azaldıkça bireylerin daha fazla koruyucu davranışlar sergilediği, daha fazla düşme korkusu yaşadığı sonucuna varılmıştır. Son bir yıl içerisinde düşme hikayesi olan bireylerin denge puanları daha düşük gözlenmiştir. Ayrıca kadınların erkeklerden daha çok sakınma davranışı gösterdiği ve farkındalık davranış puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Düşme korkusu, işitme engel seviyesi ve yaşam kalitesi ile anlamlı derecede ilişkili bulunmuştur. Sonuçlar düşmenin risk faktörlerinin çoklu değerlendirilmesinin düşmeyi önleme programlarına faydalı olacağını göstermektedir. Denge sisteminin iyileştirilmesinde, koruyucu düşme davranışlarının önlenmesinde ve düşmelerin azaltılmasında vestibüler- postural egzersizlerin kombinasyonu önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the risk factors of falls that increase with aging in healthy elderly individuals and the relationships between these factors. 50 participants (18 men, 32 women) aged 65 and over were included in the study. Participants were evaluated using the Tinetti Fall Efficiency Scale, the Fall Behavior Scale in Elderly Individuals, the Mini Mental Test, the Geriatric Depression Scale, the Whoqol-Old Quality of Life Scale, the Hearing Impairment Scale-Elderly, the Mini-Bestest: Balance Evaluation Scale. In this study, a negative correlation was found between the MMT and the EBL-Level Evaluation sub-dimension. A negative correlation was found between MMT-Register Memory and FES. A negative correlation was found between MBT and FES. A negative correlation was found between MMT and FAB. A negative correlation was found between Whq-OLD and FES. A negative correlation was found between GDS and FES. A negative correlation was found between GDS and FAB. A positive correlation was found between HIS and FES. As a result of the study, it was found that as balance ability decreased, individuals exhibited more protective behaviors, experienced more fear of falling and was associated with the presence of a greater fall history. It has been determined that protective behaviors are associated with the level of depression. In addition, it was concluded that women showed more avoidance behavior than men and had higher awareness behavior scores. In addition, the fear of falling was significantly associated with the level of hearing impairment and quality of life. The results suggest that multiple assessment of risk factors for falls would be beneficial to fall prevention programs. It predicts that exercise-based programs to be performed in the balance system will reduce falling behaviors and falls.