Amasya Yazma Eser Kütüphanesinde bulunan Arap Dili ve Edebiyâtı alanındaki yazma eserlerin tesbîti ve tavsîfi
Identification and description of manuscript of Arabic Language and Literature in Amasya Library
- Tez No: 945657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tezimizde Karadeniz'in en kapsamlı kütüphanelerinden biri olan Amasya Yazma Eser kütüphanesinde bulunan Arap Dili ve Edebiyâtı alanındaki eserlerin tesbît ve tavsîfini yaparak tanıtmaya çalıştık. Tezimiz üç bölümden oluşmakta olup birinci bölüm giriş bölümüdür. Giriş bölümünde yazma eser katoluğunda bulunması gerekenler, yazma eser türleri, Sultan II. Beyazıt Câmi ve Külliyesi, Osmanlı'da Yazma Eser gibi başlıklardan meydana gelmektedir. İkinci bölüm ise sarf ve nahiv ilimleri hakkında olup bu alanda yazılan ve kütüphanede bulunan eserleri ele almaktadır. Üçüncü bölümde ise Arap Edebiyatı alanında yazılmış olan eserleri kapsamaktadır. Bu çalışma daha önce kütüphanedeki Arap Dili ve Edebiyatı alanındaki eserler üzerine herhangi bir çalışma yapılmamış olan eserlerin muhtevasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we tried to identify and describe the works in the field of Arabic Language and Literature in the Amasya Manuscript Library, one of the most comprehensive libraries in the Black Sea region. Our thesis consists of three parts, the first part is the introduction. The introduction part includes headings such as what should be included in the manuscript catalogue, types of manuscripts, Sultan II. Beyazit Mosque and Complex, Manuscripts in the Ottomans. The second part is about grammar and grammar sciences and deals with the works written in this field and found in the library. The third part covers the works written in the field of Arabic literature. This study covers the content of the works in the library in the field of Arabic Language and Literature for which no study has been done before.