Bir Eski Anadolu Türkçesi metni olarak Şeyyad Hamza'nın Yusuf ve Zeliha mesnevisinde kılınış
Aktionsart in Şeyyad Hamza's Yusuf and Zeliha as a text of Old Anatolian Turkish
- Tez No: 945658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UZUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 740
Özet
Türkçe fiillerde tarihî süreç içerisinde meydana gelen -varsa- anlam değişmelerini takip edebilmek için tarihî dönem metinlerimizin kılınış açısından incelenmesi son derece önemlidir. Nitekim Eski Anadolu Türkçesi dönemi metinlerinden Şeyyad Hamza'nın Yusuf ve Zeliha mesnevisinde kılınış konusunun incelendiği bu çalışma ile, henüz üzerinde yeteri kadar uygulamalı çalışma yapılmamış olan Türkçe fiillerde kılınış konusu Türkçenin tarihî dönem metinlerinden biri üzerinden ele alınarak mezkûr konuda sahaya katkı sunmak amaçlanmıştır. Söz konusu çalışmamız“Giriş”,“Sonuç”ve“Kaynakça”bölümleri hariç iki ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde kılınış kategorisinin tarihçesi, kılınış türleri, Türkçe fiillerde kılınış ve Eski Anadolu Türkçesinde kılınış kategorisinde yapılan çalışmalar ele alınmıştır.“Şeyyad Hamza'nın Hayatı - Edebî Kişiliği ve Eserleri”başlıklı birinci bölümde şairin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.“Şeyyad Hamza'nın Yusuf ve Zeliha Mesnevisinde Kılınış”başlığını taşıyan ikinci bölümde Şeyyad Hamza'nın Yusuf ve Zeliha mesnevisindeki fiiller incelenerek kılınış türlerine göre sınıflandırılmıştır.“Sonuç”bölümünde, Yusuf ve Zeliha mesnevisinde kullanılan fiillerin (basit-türemiş, birleşik ve bitimsiz fiiller) tamamının kılınış bakımından incelenmesi sonucunda elde edilen veriler toplu olarak değerlendirilmiştir. Son olarak çalışma hazırlanırken kullanılan kaynakların künyeleri“Kaynakça”başlığı altında listelenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to trace possible semantic changes in Turkish verbs throughout history, it is crucial to examine historical texts from the perspective of Aktionsart. Accordingly, this study, which examines the concept of Aktionsart in Şeyyad Hamza's Yusuf and Zeliha, a text from the Old Anatolian Turkish period, aims to contribute to the field by addressing the relatively underexplored topic of Aktionsart in Turkish verbs through the analysis of a historical Turkish text. Excluding the“Introduction”,“Conclusion”, and“References”sections, this study consists of two main chapters. In the“Introduction”section, the historical background of the Aktionsart category, types of Aktionsart, Aktionsart in Turkish verbs, and previous studies on Aktionsart in Old Anatolian Turkish are discussed. The first chapter, titled“The Life, Literary Personality, and Works of Şeyyad Hamza”, provides information about the poet's life, his literary identity, and his works. The second chapter, titled“Aktionsart in Şeyyad Hamza's Masnavi Yusuf and Zeliha”, examines the verbs used in Şeyyad Hamza's Yusuf and Zeliha masnavi and classifies them according to their types of Aktionsart. In the“Conclusion”section, the findings obtained from the analysis of all the verbs (simple-derived, compound, and non-finite verbs) in terms of Aktionsart in Yusuf and Zeliha are evaluated collectively. Finally, the bibliographic information of the sources used in preparing this study is listed under the“References”heading, thus completing the study.