Kentsel atıksu arıtma tesislerinde pestisitlerin önceliklendirilmesi ve çevresel risklerin değerlendirilmesi
Prioritisation of pesticides and assessment of environmental risks in urban wastewater treatment plants
- Tez No: 945665
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Zararlıları yok etmek için kullanılan pestisitler hedef alanından uzaklaşıp taşınmaktadır. Taşınan bu pestisitler aynı zamanda atıksu arıtma tesislerine gelmektedir. Bu çalışmada, Kayseri Atıksu Arıtma Tesisi'nde ölçülmüş olan 19 pestisit türü için çevresel risk değerlendirmesi yapılmıştır. Pestisitlerin atıksudaki konsantrasyonları, giderim verimleri, oktanol su dağılım katsayısı ve tatlı su ekosisteminde olumsuz bir etkinin oluşmayacağı kirletici konsantrasyonu kullanılarak önceliklendirme puanı elde edilmiştir. Ayrıca, seyrelme hesabı ile alıcı ortamdaki konsantrasyonlar Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği'ne göre değerlendirilmiştir. Her bir pestisitin arıtılmış atıksu konsantrasyonunun, en düşük PNECfw değeri oranına göre risk katsayısı metodu ile çevresel riski değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, önceliklendirme yönteminde pestisitler 14-18 arasında sonuç almış olup en yüksek puanı 4,4 DDT almıştır. Yüksek konsantrasyon, düşük giderim verimi, yüksek biyobirikim potansiyeli ile düşük toksisite konsantrasyonları sebebiyle pestisitlerin nihai puanlamaları yüksek çıkmıştır. Alıcı ortamda seyrelme hesabı ile yapılan değerlendirmeye göre aldrin ve heptaklor Çevresel Kalite Standardını aşmıştır. Maksimum risk katsayılarına göre, >100 risk katsayısı ile alfa endosülfan, beta endosülfan, heptaklor, 4,4 DDE, 2,4 DDT, heptaklor-ekzo-epoksit ve paration-etil için çok yüksek çevresel risk belirlenmiştir. 10-100 arası risk katsayısı ile aldrin, 4,4 DDD 2,4 DDE, heptaklor-endo-epoksit için yüksek risk, 1-10 arası risk katsayısı ile hekzaklorobenzen, 2,4 DDD, 4,4 DDT, disülfoton, paration-metil için orta risk, diğer pestisitler için ise düşük risk belirlenmiştir. Çevresel riski yüksek olan pestisitlerin atıksu arıtma tesisindeki varlığı ve alıcı ortamdaki durumu özel olarak incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Pesticides used to eliminate pests are carried away the target area. These pesticides also end up in wastewater treatment plants. In this study, environmental risk assessment was carried out for 19 pesticides in Kayseri Wastewater Treatment Plant. Concentrations of pesticides in the wastewater, removal efficiency, Log Kow and PNECfw values were used to obtain a prioritization score. In addition, concentrations in the receiving environment were evaluated according to the Regulation on Surface Water Quality using dilution calculation. The environmental risk was evaluated by the risk quotient (RQ), method according to the ratio of the concentration found in the treated wastewater to the lowest PNECfw value. As a result, pesticides scored between 14-18 in the prioritization method and 4,4 DDT receiving the highest score. The final scores were high due to high concentration, low removal efficiency, high bioaccumulation potential and low toxicity concentrations. According to the dilution calculation in the receiving environment, aldrin and heptachlor exceeded the EQS. According to maximum risk quotient, very high environmental risk was determined for alpha-endosulfan, beta-endosulfan, heptachlor, 4,4 DDE, 2,4 DDT, heptachlor-exo-epoxide and paration-ethyl with a RQ>100. High risk was determined for aldrin, 4,4 DDD, 2,4 DDE, heptachlor-endo-epoxide with RQ between 10-100, medium risk for hexachlorobenzene, 2,4 DDD, 4,4 DDT, disulfoton, paration-methyl with RQ between 1-10, and low risk for other pesticides. The presence of pesticides with high environmental risk in the wastewater treatment plant and their status in the receiving environment should be specifically examined.