Kentsel atıksu arıtma tesislerinde performans değerlendirmesi: Antalya ili örneği
Performance evaluation of urban wastewater treatment plants: The case of Antalya province
- Tez No: 959144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ETHEM KARADİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında Antalya il sınırları içerisinde kentsel atıksu arıtımı yapan Lara, Göynük ve Gazipaşa atıksu arıtma tesislerinin 2021–2024 yılları arasındaki performansları istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı, önceden belirlenmiş üç kentsel atıksu arıtma tesisinde gerçekleştirilen arıtım işlemlerinin verimliliğini belirlemek, tesisler arası ve mevsimsel farklılıkları istatistiksel yöntemlerle ortaya koymak ve elde edilen veriler doğrultusunda arıtma süreçlerinin etkinliğini değerlendirmektir. SPSS programı kullanılarak KOİ, BOİ, AKM, TN ve TP gibi kirletici parametrelerin giderim verimlilikleri incelenmiş; normallik ve homojenlik testleri sonucunda parametrik olmayan testlerden olan Wilcoxon, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U gibi parametrik olmayan istatistiksel testler uygulanmıştır. Başta kirletici parametrelerin giriş-çıkış değerleri arasında anlamlı farklar olup olmadığı incelenmiştir. Daha sonrasında kirletici parametrelerin giriş-çıkış değerlerinin yıllara ve mevsimlere göre dağılımın analizi yapılmıştır. Tesisler arası ve mevsimsel karşılaştırmalarda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, özellikle kış aylarında biyolojik arıtma performansında düşüşler belirlenmiştir. En yüksek giderim verimi Gazipaşa AAT'de, diğerlerine göre düşük giderim verimini ise Göynük AAT'de gözlemlenmiştir. Lara AAT'deki giderim verimleri ise diğer iki tesise göre daha istikrarlı bir performans sergilemiştir. Elde edilen bulgular, arıtma proses tipi, mevsimsel koşullar ve işletme özelliklerinin arıtma etkinliğinde önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, mevsimsel değişkenlik arıtma performansı üzerinde belirgin etkiler oluşturmakta olup, bu etkilerin tesisin uyguladığı biyolojik arıtma prosesi ile doğrudan ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the performance of three urban wastewater treatment plants Lara, Göynük, and Gazipaşa located within the administrative boundaries of Antalya Province, through statistical analyses covering the period from 2021 to 2024. The primary objective of the study is to assess the treatment efficiency of these selected facilities, determine inter-plant and seasonal variations using appropriate statistical methods, and evaluate the overall effectiveness of the treatment processes based on the analyzed data. Statistical evaluations were conducted using SPSS software, focusing on the removal efficiencies of key pollutant parameters, namely Chemical Oxygen Demand (COD), Biochemical Oxygen Demand (BOD), Total Suspended Solids (TSS), Total Nitrogen (TN), and Total Phosphorus (TP). Following assessments of data normality and homogeneity, non-parametric statistical tests such as the Wilcoxon signed-rank test, Kruskal–Wallis H test, and Mann–Whitney U test were applied. Initially, the study assessed the statistical significance of differences between influent and effluent concentrations of the selected pollutant parameters. Subsequently, the temporal (annual and seasonal) distribution of influent and effluent values was analyzed. Statistically significant differences were observed in both inter-plant and seasonal comparisons. The results indicated a marked decline in biological treatment performance during the winter months. Among the facilities, the Gazipaşa WWTP demonstrated the highest removal efficiency, while the Göynük WWTP showed comparatively lower performance. In contrast, the Lara WWTP exhibited a more stable and consistent treatment efficiency throughout the study period. The findings underscore the critical role of treatment process type, seasonal variability, and operational parameters in determining wastewater treatment performance. In conclusion, seasonal fluctuations significantly influence treatment efficiency, and this effect appears to be closely linked to the specific biological treatment processes implemented at each facility.