4-6 yaş çocuğu olan ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı ve antibiyotik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Eyüpsultan'da bir aile sağlığı merkezi örneği
Investigation of the relationship between health literacy and antibiotic perception among parents of children aged 4–6: A case study from a family health center in Eyüpsultan
  1. Tez No: 945692
  2. Yazar: EZGİ SANCAROĞLU YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırma, 4–6 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile antibiyotik kullanımına ilişkin algıları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tasarımdaki araştırma, İstanbul Eyüpsultan Göktürk Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 4–6 yaş arası çocuğu olan 297 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32) ve Anne-Baba Antibiyotik Algıları Ölçeği (ABANA) kullanılmış; veriler çevrimiçi ve yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programında tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizleri, t-testi, ANOVA ve post-hoc testlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların TSOY indeks puanı 33,63±8,60 olarak hesaplanmıştır. HLS-EU sınıflamasına göre“yeterli”düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the relationship between parents' health literacy levels and their perceptions regarding antibiotic use in children aged 4 to 6. The research investigates how parents' abilities to access, understand, and apply health-related information influence antibiotic use behaviors in their children. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 297 parents registered at Eyüpsultan Göktürk Family Health Center in Istanbul. Data were collected using the Turkey Health Literacy Scale (TSOY-32) and the Parental Perceptions of Antibiotics Scale (PAPA), through both online and face-to-face surveys. The data were analyzed using SPSS 26.0, applying descriptive statistics, correlation analyses, t-tests, ANOVA, and post-hoc tests. Results: The participants' HLS-TR index score was calculated as 33.63±8.60, which corresponds to an“adequate”level according to the HLS-EU classification.