Ergenlerin akran ilişkileri ile suç kabul edilen davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Relationship between adolescents, peer relationship and criminal behaviors
  1. Tez No: 94573
  2. Yazar: İPEK DELİKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
123 BÖLÜM VI ÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özetine yer verilerek, araştırmanın bulguları doğrultusunda öneriler üzerinde durulmuştur. Özet ve Sonuç Bu araştırmada, ergenlerin akran ilişkileri ile suç kabul edilen davranışlar arasındaki ilişki kontrol kuramının görüşlerine göre incelenmiştir. Araştırma, 14-17 yaşları arasında 696 kız ve erkek öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada, Kaner (1996) tarafından geliştirilen Kuraldışı Davranışlar Ölçeği (KDÖ) ile yine Kaner (1999) tarafından geliştirilen Arkadaş İlişkileri Ölçeği (AİÖ) uygulanmıştır. Cinsiyet değişkeni açısından Çalma ve Fiziksel Saldırganlık alt ölçeklerinde fark anlamlı bulunmuştur. Bu alt ölçeklerde erkeklerin puan ortalamaları kızların puan ortalamalarından anlamlı olarak yüksektir. Okul Kurallarını Bozma ve Alkol Kullanımı, Tahripçilik, Statü Suçu ve Kuraldışı Davranışlar Tüm Test'te ise, cinsiyet farkı elde edilmemiştir. Bağlılık ve Güven alt ölçeğinde kızların lehine, cinsiyet açısından fark vardır. Bu alt124 ölçekte kızların puan ortalamaları erkeklerin puan ortalamalarından anlamlı olarak yüksektir. Sapkın Akranlara Sadakat alt ölçeğinde ise, erkekler kızlara göre anlamlı olarak yüksek puan almışlardır. Kuraldışı Davranışlar Ölçeği toplam puanı, Okul Kurallarını Bozma ve Alkol Kullanımı, Çalma, Fiziksel Saldırganlık, Statü Suçu alt ölçeklerinde ile Arkadaş İlişkileri Ölçeği toplam puanı ve Sapan Akranlara Sadakat alt ölçeğinde yaş değişkeni açısından fark anlamlı bulunmuştur. 17 yaş grubundaki deneklerin bu ölçeklerden aldıkları puanların ortalamaları diğer yaş grubundaki deneklerin (14, 15 ve 16 yaş) puan ortalamalarından anlamlı olarak yüksektir. Tahripçilikde de fark anlamlı olmasa da 17 yaş grubunda puan ortalamalarının yükseldiği görülmektedir. Bağlılık ve Güven alt ölçeğinde ise yaşa göre fark anlamlı bulunmamıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, erkeklerde Kuraldışı Davranışlar Ölçeği toplam puanı ve Fiziksel Saldırganlık alt ölçeğinde en önemli yordayıcı değişkenlerin sırasıyla Arkadaş İlişkileri Ölçeği toplam puanı, Bağlılık ve Güven ve Sapkın akranlara Sadakat olduğu bulunmuştur. Diğer alt ölçeklerde (Okul Kurallarını Bozma ve Alkol Kullanımı, Çalma, Tahripçilik ve Statü Suçu) kızlar ve erkekler için en önemli yordayıcı değişkenlerin sırasıyla Arkadaş İlişkileri Ölçeği toplam puanı ile Bağlılık ve Güven alt ölçeği olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
127 SUMMARY The aim of this study is to examine the relationship between adolescents, peer relationship and criminal behaviors according to control theory. Sample consisted of 696 female and male students between the ages of 14-17. In this study Deviant Behavior Scale (DBS) and Peer Relationship Scale (PRS) which were developed by Kaner (1996, 1999) were used. The difference in robbery and physical aggressiveness sub scales was found significant according to sex variable. In this sub scales males had higher score than females. There is no sex difference in breaking the school rules and alcohol use, vandalism, crime of status and total score of DBS. In the attachment and confidence sub scale, there is a difference according to sex variable in the advantage of females. In this sub scale, mean score of females had higher than males. In the loyalty to deviant peers sub scale, males had significantly higher score than females. The difference according to age variable was found significant in total score of DBS, breaking the school rules and alcohol use, robbery, physical aggresiveness, crime of status, total score of PRS and loyalty to deviant peers sub scales. In these sub scales, the mean score of the128 subjects in 17 years old group are significantly higher than the others (14, 15 and 16 years old). Though the difference wasn't significant in the vandalism sub scale, it's seen that the scores of 17 years old group gets higher. The difference in the attachment and confidence sub scale, according to age variable, is not significant. According to results of regression analysis, the most important predictive variable of the total score of DBS and the sub scale of physical aggresiveness in males are consecutively; total score of PRS, attachment and confidence and loyalty to deviant peer sub scales. In terms of both males and females, the most important predictive variables are consecutively; the total score of PRS and the attachment and confidence sub scale. In this study, approaches of social control theory were supported generally.