Okul, okul aile birliği ile ana-babaların ve velilerin eğitim beklentisi (Ömer Seyfettin Lisesi ve Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu örneği)
School, the communication between-family association and the parents, expectations of parents (The cases of Ömer Seyfettin high school and Hamdullah Suphi primary school)
  1. Tez No: 94572
  2. Yazar: MÜNEVVER OĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Özet Bu araştırmada, okul aile birliği-veli iletişimi, velilerin eğitim beklentileri, aile eğitiminde okul aile birliğinin (OAB) işlevi ve önemi saptanarak; velilerin konuyla ilgili düşünce, görüş ve tutumlarım belirlemek, bu konuda bir değerlendirme yapılarak bir öneri geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Hamdullah Suphi ilköğretim Okulu ve Ömer Seyfettin LisesVnin velileri oluşturmuştur, örneklem, toplam 337 öğrenci velisi üzerinden“Orantılı Tabakalı Örneklem Tekniği”ile belirlenmiş; yüz yüze görüşme yoluyla ve 337 geçerli anketle % 100'lük uygulama oranına ulaşılmıştır. Araştırmanın temel bulguları şöyledir: 1. Tüm grup içinde okur-yazar olmayan ve sadece okur-yazar olanlar küçük bir oran oluştururken ortaokuldan başlayarak öğrenim düzeyi genel toplam içinde yüksektir. 2. Veliler, okul-aile işbirliğinin geliştirilmesi konusunda etkili çalışma, kararlara kanlım, iletişim ve güç olma bilincinin geliştirilmesini önermektedir. Bu önerilerin öncelikleri kadın ve erkek velilere göre değişebilmektedir. 3. Veliler, duyarsızlık, aileleri eğitecek yayınların yeterli olmaması, konunun basında yer almaması ve velileri eğitecek bir kurumun olmaması yüzünden“veliler suçlanıyor ama eğitilmiyor”yargısına katılmaktadır. Kadın ve erkek velilere göre bu nedenlerin yer değiştirdiği görülmekle birlikte her iki cins de duyarsızlığı en temel neden olarak îr. 4. Velilerin büyük bir çoğunluğu (% 93. 77), OAB'ni aile eğitimini gerçekleştirmede yetersiz bulmaktadır. Yine de OAB tarafından gerçekleştirilebilecek eğitim yöntemleri konusunda düzenli görüşme yapılması, düzenli toplantı yapılması, bilimsel etkinlik düzenlenmesi, bülten çıkarılması ve bireysel eğitim yapılması biçiminde görüş bildirmektedir. Bu öneriler öğrenim durumuna, cinsiyete ve okul türüne göre farklı stralanabümektedir.
Özet (Çeviri)
Summary In this research, by observing the communication between school-family association (SFA) and the parents, expectations of parents about the quality of education, it is aimed to find out the parents' thoughts, opinions and attitudes and to evaluate and to develop a proposal on this subject The research has been conducted with parents of students in Hamdullah Suphi Primary School and Ömer Seyfettin High School Out of 33 7 parents the sample has been selected using“proportional stratified sample technics”by face to face interview with all of 337 parents, full application of questionnaire has obtained The results of our research are as follows: 1. The percentage of the illiterate and uneducated people is low whereas the graduates of secondary and high school and university is high in all of the groups, 2. Efficient work, participation of decisions, communication and development of consciousness of being powerful are among the proposals of parents. 3. Due to insensitivenes, insufficient publication for the education of parents, lack of interest of press, absence of an education of institute to education parent, most of the parents agree to the judgement that parents are blamed not educated Although reasons are different both genders ogress that insensitivity is the basic reason. 4. Majority of parents (93. 77 %) find SFA's activities insufficient to educate the families. Parents are in the opinion that SFA's methods of educations should focuse on the following points: Interwievs and meeting should be done, scientific activities should be organized, an bulletin should be issued, a special education for individuals should be conducted The order of these proposals varies according to gender and type of the school