Aspir ve ayçiçek yağından elde edilen biyodizelin motor performası ve egzoz emisyonlarına etkileri
Effects of biodiesel obtained from safflower and sunflower oil on engine performance and exhaust emissions
  1. Tez No: 945735
  2. Yazar: EMRE HOROZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ AYHAN BAYDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, aspir ve ayçiçek yağlarından transesterifikasyon yöntemi kullanılarak biyodizeller üretilmiştir. B10 (%5 aspir, %5 ayçiçek biyodizelleri) ve B20 (%10 aspir, %10 ayçiçek biyodizelleri) hacimsel olarak oluşturulmuştur. Dizel, B10 ve B20 yakıtlarının yakıt analizleri yapılmıştır. Deney yakıtlarının motor performansına etkileri ve SCR'nin NOx emisyonları üzerindeki etkisi incelenmiştir. B10 ve B20 yakıtlarının kullanımı ile motor gücünde dizel yakıtına göre sırasıyla ortalama olarak %1,80 ve %3,24 azalma gözlenmiştir. Efektif gücün B10 ve B20 yakıtları ile sırasıyla dizele göre %0,62 ve %1,75 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Özgül yakıt tüketimi incelendiğinde 2000 d/d'da B10'da %3,37 ve B20 de %5,54 artış gözlemlenmiştir. SCR sonrasında 2400 d/d'da sırasıyla dizel, B10 ve B20 yakıtlarında %71,4, %89,4 ve %93,1'lik düşüş gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, biodiesels were produced from safflower and sunflower oils by using transesterification method. B10 (5% safflower, 5% sunflower biodiesels) and B20 (10% safflower, 10% sunflower biodiesels) were formed volumetrically. Fuel analyses of diesel, B10 and B20 fuels were performed. The effects of test fuels on engine performance and the effect of SCR on NOx emissions were investigated. With the use of B10 and B20 fuels, an average of 1.80% and 3.24% decrease in engine power was observed compared to diesel fuel, respectively. It was observed that the effective power decreased by 0.62% and 1.75% with B10 and B20 fuels, respectively, compared to diesel. When the specific fuel consumption was examined, an increase of 3.37% in B10 and 5.54% in B20 was observed at 2000 rpm. After SCR, 71.4%, 89.4% and 93.1% decreases were observed at 2400 rpm for diesel, B10 and B20 fuels, respectively.