Subklinik hipotiroidili tedavi verilen ve verilmeyen hastalarda karaciğer yağlanmasının değerlendirilmesi
Evaluation of fatty liver in patients with and without subclinical hypothyroidism
  1. Tez No: 945734
  2. Yazar: AYBÜKE KOCABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), diğer nedenlerin yokluğunda hepatositlerde >%5 steatoz olmasıdır ve hipotiroidizm ile ilşkili olabilir. Subklinik hipotiroidizm, belirgin klinik semptomlar olmadan yüksek tiroid uyarıcı hormon (TSH) ve normal tiroid hormon seviyeleri ile tanımlanır. TSH, hepatik lipogenezi uyararak ve lipoprotein lipaz aktivitesini azaltarak hepatik yağlanmaya katkıda bulunabilir. Bu çalışmada subklinik hipotiroidili hastalarda levotiroksin replasmanının karaciğer yağlanması üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Çalışmaya 18-100 yaş aralığında vücut kitle indeksi (BMI) 4,2 uIU/ml, serbest tiroksin (sT4) 0,93-1,97 ng/dl, serbest triiyodotironin (sT3) 2-4,4 pg/ml) 50 kadın gönüllü alınmıştır. Katılımcılar, levotiroksin tedavisi alan (n=25) ve tedavi almayan (n=25) olarak gruplandırılmıştır. NAFLD açısından abdomen ultrasonografi (USG) ile değerlendirildi, insülin direncinin homeostatik modeli değerlendirmesi (HOMA-IR) ve vücut kitle indeksi (BMI) hesaplandı, biyokimyasal parametreler karşılaştırıldı. Bulgular Tiroid replasmanı alan ve almayan hasta gruplarında yaş, TSH, sT3, sT4 düzeyleri benzer olarak bulundu (p>0,05). Tedavi almayan hastalarda HOMA-IR düzeyi tedavi alan hastalara göre daha yüksek bulundu (p=0,020). Tedavi alan ve almayan grup arasında NAFLD açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is >5% steatosis of hepatocytes in the absence of other causes and may be associated with hypothyroidism. Subclinical hypothyroidism is characterised by elevated thyroid-stimulating hormone (TSH) and normal thyroid hormone levels without obvious clinical symptoms. TSH may contribute to hepatic steatosis by stimulating hepatic lipogenesis and decreasing lipoprotein lipase activity. The aim of this study was to evaluate the effect of levothyroxine replacement on hepatic steatosis in patients with subclinical hypothyroidism. Material and methods Fifty female volunteers with subclinical hypothyroidism (TSH >4.2 uIU/ml, free thyroxine (sT4) 0.93-1.97 ng/dl, free triiodothyronine (sT3) 2-4.4 pg/ml) with body mass index (BMI) 0.05). HOMA-IR level was found to be higher in patients who did not receive treatment compared to patients who received treatment (p=0.020). There was no significant difference between the treated and untreated groups in terms of NAFLD.