In house hızlı bakteri tanımlama ve hızlı antimikrobiyal duyarlılık testlerinin prognoza ve maliyete etkisinin araştırması
Investigation of the impact of in house rapid bacterial identification and rapid antimicrobial susceptibility testing on prognosis and cost
  1. Tez No: 945745
  2. Yazar: TUĞÇE EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MÜDERRİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET In House Hızlı Bakteri Tanımlama ve Hızlı Antimikrobiyal Duyarlılık Testlerinin Prognoza ve Maliyete Etkisinin Araştırması Tuğçe Eyüpoğlu İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, İzmir, Türkiye, 2025 Amaç: Kan dolaşımı enfeksiyonlarında etkenin hızlı tanımlanması, hasta tedavi yönetiminde kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan servis ve yoğun bakım hastaların pozitif kan kültürü şişesinden direkt matriks destekli lazer desorpsiyon/iyonizasyon uçuş süresi kütle spektrometrisi (MALDI-TOF MS) ile hızlı tanımlama ve hızlı antimikrobiyal duyarlılık testi (HADT) uygulanmıştır. Bu testlerin uygulanabilirliği, doğruluğu, sonuç verme süresi ve hastaların tedavi ve klinik sonuçlarına olan katkısının ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya alınan hastalar iki grup altında incelendi. Grup 1 (kontrol grubu), 100 servis ve 100 yoğun bakımda yatan hastalardan gönderilen kan örneklerinden, BACTEC FX (Becton Dickinson, ABD) sisteminde pozitif sinyal veren ve Gram boyalı preparatlarında monomikrobiyal bakteri olduğu raporlanmış hastalar arasından randomize olarak seçilmiştir. Bu hastaların kan kültür sonuçları bilgi işlem sisteminden retrospektif olarak taranmıştır. Grup 2 (çalışma grubu)'ye 92 servis ve yoğun bakım hastasından rutin bakteriyolojik inceleme için gönderilen kan örneklerinden BACTEC FX sisteminde pozitif sinyal veren ve Gram boyalı preparatlarında monomikrobiyal bakteri olduğu raporlanmış hastaların kan kültür şişeleri çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastaların kan kültürlerinde üreyen bakteri kolonileri MALDI-TOF MS ve konvansiyonel yöntemler kullanılarak tanımlandı. Antimikrobiyal duyarlılık testi (ADT) ise Phoenix 100 (Becton Dickinson and Company, ABD) otomatize sistem ve disk diffüzyon yöntemi kullanılarak çalışıldı. Grup 2'deki hastaların kan örneklerinde üreyen bakteriler, in-house identifikasyon protokolü ile MALDI-TOF MS cihazı kullanılarak hızlı tanımlama yapıldı. Hızlı tanımlama sonucu Avrupa Antimikrobiyal Duyarlılık Testleri Komitesi (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing: EUCAST) hızlı antimikrobiyal duyarlılık kriterlerine uyan 81 kan örneğine, HADT çalışıldı. Hızlı tanımlama ve HADT sonuçlarının, kesin sonuçlar ile uyumu ve sonuç verme süreleri karşılaştırıldı. Bu sonuçların hastalara uygulanan antimikrobiyal tedavideki eskalasyon/de-eskalasyon sıklığına, antimikrobiyal tedavinin değiştirilme süresine, tedavi alma süresine, hastanede yatış süresine ve enfeksiyona bağlı mortalite durumlarına etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Impact of In House Rapid Bacterial Identification and Rapid Antimicrobial Susceptibility Testing on Prognosis and Cost Tuğçe EYÜPOĞLU Izmir Katip Celebi University, Faculty of Medical Sciences Medical Microbiology Medical Specialization Thesis, Izmir, Türkiye, 2025 Aim: Rapid identification of the causative agent in bloodstream infections is critical in patient treatment management. In this study, rapid identification by direct matrix-assisted laser desorption/ionization time-of-flight mass spectrometry (MALDI-TOF MS) and rapid antimicrobial susceptibility testing (RADT) were performed from positive blood culture bottles of ward and intensive care unit patients hospitalized at İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. The aim of this study was to determine the applicability, accuracy, turnaround time and contribution of these tests to the treatment and clinical outcomes of patients. Methods: The patients included in the study were analyzed in two groups. Group 1 (control group) was randomly selected from blood samples sent from 100 ward and 100 intensive care unit inpatients who had positive signals on the BACTEC FX (Becton Dickinson, USA) system and reported to have monomicrobial bacteria on Gram stained preparations. Blood culture results of these patients were scanned retrospectively from the data processing system. In group 2 (study group), blood culture bottles of 92 ward and intensive care unit patients, whose blood samples sent for routine bacteriologic examination showed a positive signal in the BACTEC FX system and whose Gram stained preparations were reported to contain monomicrobial bacteria, were included in the study. Bacterial colonies grown in blood cultures of all patients were identified using Matrix-assisted laser desorption/ionization time-of-flight mass spectrometry (MALDI-TOF MS) and conventional methods. Antimicrobial susceptibility test (AST) was performed using Phoenix 100 (Becton Dickinson and Company, USA) automated system and disk diffusion method. Bacteria grown in the blood samples of patients in group 2 were subjected to rapid identification using MALDI-TOF MS device with in-house identification protocol. HADT was performed on 81 blood samples that met the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) rapid antimicrobial susceptibility criteria. The concordance of rapid identification and HADT results with definitive results and the time to results were compared. The effects of these results on the frequency of escalation/de-escalation of antimicrobial therapy, the time to change antimicrobial therapy, the duration of treatment, the duration of hospitalization and mortality due to infection were investigated.