Ekstranodal lenfomaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of extranodal lymphomas
  1. Tez No: 945746
  2. Yazar: MURAT KENDİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KEKLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç; Bu çalışmada 2014-2023 yılları arasında hastanemizde tanı alan primer ekstranodal lenfomaların lokalizasyonlarının ve histopatolojik olarak dağılımının, klinik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanlığından 18.09.2024 tarih ve 2024/173 sayılı etik kurul onayı ile başlanmıştır. Retrospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular; Çalışmaya 125 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %51,2'si (n=64) erkek, %48,8'i (n=61) ise kadın olup yaş ortalaması 54,3216,42 yıldı. Ekstranodal lenfoma alt tiplerinden en sık diffüz büyük B hücreli lenfoma (%33,6) ve marjinal zon lenfoma (%31,2) tespit edilmiştir. Bulky hastalık hastaların %22,4, B semptomları ise %34,4'ünde oranında saptanmıştır. Hücre kaynağı açısından %90,4'ünde B hücreli lenfoma, %9,6 NK/T hücreli lenfoma görülmüştür. En sık tutulumun gastrointestinal sistemde (%25,6) gerçekleştiği saptanmıştır. Hastaların %72'sinin tam remisyon sağladığı, %3,2'sinin kısmi remisyona ulaştığı, %24'ünde hastalığın progresyon gösterdiği, %12,8'inde relaps geliştiği ve %0,8'inde hastalığın stabil seyrettiği görülmektedir. Mortalite oranının %32 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the localization, histopathological distribution, and clinical characteristics of primary extranodal lymphomas diagnosed in our hospital between 2014 and 2023. Materials and Methods: The study was initiated with the approval of the Erciyes University Clinical Research Ethics Committee, dated 18.09.2024 and numbered 2024/173. It is a retrospective descriptive study. Results: A total of 125 patients were included in the study. Of these, 51.2% (n=64) were male and 48.8% (n=61) were female, with a mean age of 54.32±16.42 years. Among extranodal lymphoma subtypes, diffuse large B-cell lymphoma (33.6%) and marginal zone lymphoma (31.2%) were the most common. Bulky disease was present in 22.4% of patients, and B symptoms were observed in 34.4%. Regarding cell origin, 90.4% had B-cell lymphoma, while 9.6% had NK/T-cell lymphoma. The most common site of involvement was the gastrointestinal system (25.6%). Complete remission was achieved in 72% of patients, partial remission in 3.2%, while 24% experienced disease progression, 12.8% had a relapse, and 0.8% had stable disease. The mortality rate was found to be 32%.