Koroner yavaş akımda osteopontin düzeyinin araştırılması
Investigation of osteopontin level in coronary slow flow
- Tez No: 945753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT SERDAR KUYUMCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
KYA, obstrüktif KAH yokluğunda koroner arterlerde anjiyografik kontrast maddenin gecikmeli ilerlemesi ile karakterize önemli bir koroner anjiyografik fenomendir. KYA paterninin altında yatan patofizyolojik mekanizmalar henüz net olarak ortaya konmamıştır. Mikrovasküler disfonksiyon, endotel disfonksiyonu, vazomotor disfonksiyon, küçük damar disfonksiyonu, yaygın ateroskleroz, inflamasyon, oksidatif stres ve artan trombosit agregasyonu gibi potansiyel altta yatan mekanizmalar şimdiye kadar değerlendirilmiştir. OPN, bağışıklık sisteminin hücresel bileşenleri olan makrofajlar ve monositlerin damar endotelinde toplanmasını kolaylaştırarak inflamatuar yanıtın şiddetlenmesine neden olmaktadır. Bu hücrelerin endotel yüzeyine göçü, damar duvarında iltihabi sürecin ilerlemesine ve endotel işlevlerinin bozulmasına yol açar. Ayrıca OPN, endotelyal hücrelerde ICAM-1 ve VCAM-1 gibi yapışma moleküllerinin ifadesini artırarak bağışıklık hücrelerinin damar çeperine tutunmasını kolaylaştırır. Bu durum inflamasyonun sürekliliğine katkı sağlar. Diğer yandan, OPN'nin NADPH oksidaz üzerinden reaktif oksijen türlerinin üretimini artırdığı, bu yolla oksidatif stresin yükselmesine ve NO biyoyararlanımının azalmasına neden olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmamızda KYA saptanan hastalarda endotel disfonksiyonu, inflamasyon ve oksidatif stres ile ilişkili bulunan OPN ve diğer kan parametreleri düzeylerinin ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Eylül 2024 ile Şubat 2025 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde anjiyografi yapılan, KYA tanısı alan 40 hasta ve normal koroner gelen 40 hasta dahil edilmiştir. KYA grubu ile sağlıklı grup arasında serum OPN düzeyleri ve diğer parametreler kıyaslandı. Çalışmamızda OPN KYA grubunda 17,08±8,31U/L iken sağlıklı grupta 9,79±2,50 U/L olarak ölçülmüş ve anlamlı istatiksel fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coronary slow flow(CSF) is a significant coronary angiographic phenomenon characterized by the delayed progression of contrast medium in the coronary arteries in the absence of obstructive coronary artery disease (CAD). The underlying pathophysiological mechanisms of the CSF pattern have not yet been clearly identified. Potential mechanisms that have been evaluated to date include microvascular dysfunction, endothelial dysfunction, vasomotor dysfunction, small vessel disease, diffuse atherosclerosis, inflammation, oxidative stress, and increased platelet aggregation. Osteopontin (OPN) exacerbates the inflammatory response by facilitating the accumulation of immune system cellular components, such as macrophages and monocytes, in the vascular endothelium. The migration of these cells to the endothelial surface leads to progression of the inflammatory process in the vessel wall and deterioration of endothelial functions. Furthermore, OPN increases the expression of adhesion molecules such as ICAM-1 and VCAM-1 in endothelial cells, thereby facilitating the attachment of immune cells to the vessel wall, which contributes to the persistence of inflammation. On the other hand, it has been shown that OPN enhances the production of reactive oxygen species via NADPH oxidase, thereby increasing oxidative stress and reducing nitric oxide (NO) bioavailability. In this study, we aimed to investigate the relationships between OPN and other blood parameters associated with endothelial dysfunction, inflammation, and oxidative stress in patients diagnosed with CSF. A total of 80 patients who underwent coronary angiography at the Cardiology Clinic of Süleyman Demirel University Research and Training Hospital between September 2024 and February 2025 were included in the study. Of these, 40 patients were diagnosed with CSF, and 40 patients had normal coronary arteries. Serum OPN levels and other parameters were compared between the CSF group and the healthy group.