Toplum kökenli pnömoni ile yatan hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting mortality in patients hospitalized with community-acquired pneumonia
- Tez No: 945769
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada; toplum kökenli pnömoni (TKP) ile yatan hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu çalışma; tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak planlandı. 01.01.2021-25.07.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde yatan hastalardan pnömoni tanısı olan ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan hastaların verileri ile gerçekleştirildi. Hastaların pnömoni tanısı iki göğüs hastalıkları uzmanı tarafından doğrulandı. Verilerin elde edilmesinde Olgu Rapor Formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the factors affecting mortality in patients hospitalized with community-acquired pneumonia. Materials and Method: This study was planned as a single-center, retrospective, descriptive and correlational study. It was carried out with the data of patients with a diagnosis of pneumonia who were hospitalized in the Sağlık Bilimleri Üniversitesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi between 01.01.2021-25.07.2024 and who met the inclusion criteria. The patients' pneumonia diagnosis was confirmed by two pulmonologists. Case Report Form was used to obtain the data.