Periton diyalizi hastalarında teknik-hasta sağ kalımı ve ölüm riskini etkileyen faktörler: 15 yıllık güncel deneyim
Factors affecting technique-patient survival and risk of death in peritoneal dialysis patients: 15 years of current experience
  1. Tez No: 945768
  2. Yazar: MEHMET EMEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HAYRİ SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Amaç: Son dönem böbrek yetmezliğinde sağkalım, renal replasman tedavisi ile mümkündür. Hastaların yaklaşık %75'i periton diyalizi (PD) veya hemodiyaliz (HD) tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Çalışmamızda periton diyaliz hastalarında ölçülen parametrelerin mortalite ve teknik başarısızlık ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Kliniğinde 2007-2023 yılları arasında SDBY nedenli PD tedavisi almış ve almakta olan 542 hasta dahil edildi. Teknik başarısızlık; peritonit, ultrafiltrasyon yetmezliği, yetersiz diyaliz, çıkış yeri ve/veya tünel enfeksiyonu ile mekanik sorunlar nedeniyle HD'ye geçiş ve mortalite olarak tanımlandı. Hastaların demografik özellikleri, SDBY etiyolojisi, eşlik eden hastalıkları kaydedildi. Hastaların biyokimyasal değerleri (hemoglobin, beyaz kan hücresi, albümini, kalsiyum, fosfor, kreatinin, trigliserit, lipid paneli, BUN) 6 aylık periyotlarda ölçüldü. Hastaların peritonit oranı, Kt/V ve kreatinin klirensi değerleri değerlendirildi. Analiz için çok değişkenli Cox orantılı risk regresyonu ve birleşik model kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda teknik başarısızlık oranı %60,1, mortalite oranı %27.5 olarak saptandı. En sık mortalite nedeni olarak kardiyovasküler hastalıklar tespit edildi. En sık komorbidite hipertansiyon sonrasında diyabet olarak tespit edildi. Takip süresi medyan olarak 26.5 ay saptandı. Kaplan-Meier yöntemi ile sağkalım tahmini, 1., 3., 5., 8. ve 10. yıllarda sırasıyla %94,7, %75,1, %61, %56,8 ve %44 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In end-stage renal failure, survival is attainable through renal replacement therapy. Approximately 75% of patients require peritoneal dialysis (PD) or hemodialysis (HD). This study aimed to evaluate the association between the parameters measured in peritoneal dialysis patients and both mortality and technique failure. Methods: This study included 542 patients who received or are receiving PD treatment due to end-stage renal disease at the Nephrology Clinic of Erciyes University Faculty of Medicine between 2007 and 2023. Technique failure was defined as the transition to HD due to peritonitis, ultrafiltration failure, inadequate dialysis, exit-site and/or tunnel infection, and mechanical issues, as well as mortality. The patients' demographic characteristics, etiology of end-stage renal disease, and comorbidities were recorded. Biochemical parameters (hemoglobin, white blood cell count, albumin, calcium, phosphorus, creatinine, triglycerides, lipid panel, BUN) were measured in 6 month intervals. The peritonitis rate, Kt/V, and creatinine clearance values were evaluated. For the analysis, a multivariate Cox proportional hazards regression and joint model were used Results: The overall technique failure rate was determined to be 60.1%, with a mortality rate of 27.5%. Cardiovascular diseases were identified as the most common cause of death, and diabetes mellitus was the most frequent comorbidity following hypertension. The median follow up period was 26.5 months. Using the Kaplan Meier method, survival estimates at 1, 3, 5, 8, and 10 years were calculated as 94.7%, 75.1%, 61%, 56.8%, and 44%, respectively.