Karl Marx'ın erken dönem düşüncesinde hukuk ve yabancılaşma
Law and alienation in the early thought of Karl Marx
- Tez No: 945788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SÜZGÜN ŞAHİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Erken dönem yazılarında hukuk ve devlet hakkındaki incelemeleri sonucunda Marx, hem idealist felsefenin hem ekonomi politiğin radikal bir eleştirisine girişir. Bu dönemde Marx'ın meşgul olduğu konuların başında ise yabancılaşma problemi gelmektedir. Yabancılaşma kavramı Marx'ın genel toplumsal kuramı içerisinde dağınık halde bulunur. Benzer şekilde hukuka dair düşünceleri de Marx'ın eserlerinin geneline yayılmış durumdadır. Çalışmanın hedefi bu iki başlığı bir araya getirmektir. Çünkü modern yaşamda insan, hukuk ya da devlet üzerinde anlamlı ve sahici bir söz hakkına sahip değildir. Kendi anlatıları tam aksi olsa da gerçeklikte bu toplumsal kurumlar özneye, insan ise sadece bir yükleme dönüşmüş durumdadır. Üstelik insanın gündelik yaşamdaki ekonomik, kültürel ve siyasal yabancılaşmaları hukuk ve devlet aracılığıyla yeniden üretilmektedir. Dolayısıyla genç Marx'ın yabancılaşma temalı yazıları, hukuka insan merkezli bir eleştiri sunmayı mümkün kılar. Nitekim bu da olgun Marx'ın kapitalizm eleştirisinin zenginleşmesine hizmet eder.
Özet (Çeviri)
As a result of his examinations of law and the state in his early writings, Marx embarks on a radical critique of both idealist philosophy and political economy. The problem of alienation is the primary matter of the issues that Marx was preoccupied with during this period. The concept of alienation is scattered throughout Marx's general social theory. Similarly, his thoughts on law are spread in every part of Marx's works. The study aims to bring these two headings together. Because in modern times, people don't have a meaningful and genuine voice over the law or the state. Even though their own narratives are exactly the opposite, in reality, these social institutions have turned into subjects and humans have become just a verb. Moreover, people's economic, cultural, and political alienation in daily life is reproduced through law and the state. Hence, young Marx's writings on the theme of alienation make it possible to present a human-centered criticism of law. In this way, this serves to enrich the late-term Marx's critique of capitalism.