Teknoloji geliştirme bölgeleri ile organize sanayi bölgelerindeki teşvikler, teşviklerin önemi ve güncel muhasebe uygulamaları
Incentives in technology development zones and organized industrial zones, the importance of incentives and current accounting practices
  1. Tez No: 945790
  2. Yazar: DAVUT AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTTER ÖZULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
TGB'ler ve OSB'ler, ülkelerin ekonomik kalkınma stratejilerinde kritik bir yere sahiptir. Bu sunulan teşvikler, yatırım ortamını geliştirirken, maliyetleri azaltmayı, rekabet güçlerini artırmayı ve sürdürülebilir büyüme sağlamayı amaçlamaktadır. Vergi muafiyetleri, sosyal güvenlik prim destekleri, enerji teşvikleri ve altyapı yatırımları gibi çeşitli destek unsurları, işletmelere mali rahatlıklar sunarak üretim ve istihdamı teşvik eder. TGB'lerde Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine yönelik sağlanan teşvikler, yüksek katma değerli üretim süreçlerinin gelişmesini destekleyerek, teknolojik dönüşümün hızlanmasına ve küresel pazarda rekabet gücünün artırılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Teşviklerin doğru ve etkin şekilde kullanılması, işletmelerin mali durumlarını ve kaynak verimliliğini artırırken; bu teşviklerin muhasebe uygulamalarına doğru biçimde yansıtılması da mali raporlamanın güvenilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Güncel muhasebe programları, teşviklerin mali tablolarda şeffaf bir şekilde raporlanmasını ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarıyla uyumlu olmasını sağlar. Bu durum, teşvik uygulamalarının hem mevcut yasal düzenlemelere uyumunu güçlendirmekte hem de diğer kurum ve birimler nezdinde güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaktadır. Sağlanan teşviklerin muhasebeleştirilmesi, mali tablolar üzerinde doğrudan etkili olmakta; bu da mali analizlerin daha sağlıklı yürütülmesine ve arşivlenen veriler üzerinden alınacak kararların daha isabetli olmasına olanak sağlamaktadır. TGB'ler ve OSB'lerde sağlanan teşvikler, ekonomik krizlerin etkilerini hafifletici bir rol üstlenirken, aynı zamanda yüksek katma değerli ve stratejik yatırımları teşvik ederek uzun vadeli ekonomik büyümeye katkı vermektedir. Bu bölgelerde, özellikle teknoloji odaklı yatırımlara yönelik sağlanan teşvik ve desteklerle birlikte, bilgi temelli ekonomi anlayışının gelişimi hız kazanmakta, bu iii durum bölgesel kalkınma dinamiklerine önemli katkılar sunmaktadır. Aynı zamanda OSB'lerde üretim süreçlerine katkı veren teşvikler, geleneksel sanayi politikalarının modernleşmesini ve uluslararası rekabet gücünün büyümesini sağlamaktadır. Sonuç olarak, TGB'ler ve OSB'lerdeki teşvikler, ekonomik kalkınma için önemli birer araçtır. Teşviklerin sürdürülebilir bir şekilde sağlanması ve muhasebe sistemine doğru ve etkin bir biçimde entegre edilmesi, bu sistemin uygulama alanlarının genişlemesine ve ülke ekonomisine olan katkının artmasına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda, teşvik politikalarının sürekliliğinin temin edilmesi ve muhasebe uygulamalarının bu politikalarla uyumlu şekilde güncellenmesi, ekonomik kalkınmanın desteklenmesi ve elde edilen kazanımların uzun vadede korunabilmesi açısından kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
TDZs and OIZs occupy a critical position in the economic development strategies of countries. These incentives aim to enhance the investment climate by reducing costs, increasing competitiveness, and achieving sustainable growth objectives. Various support mechanisms such as tax exemptions, social security premium subsidies, energy incentives, and infrastructure investments offer financial relief to enterprises, thereby promoting production and employment. The incentives provided for R&D and innovation activities in TDZs support the development of high value-added production processes, contributing significantly to the acceleration of technological transformation and the enhancement of competitiveness in the global market. The proper and effective use of incentives improves the financial status and resource efficiency of enterprises, while their accurate reflection in accounting practices plays a crucial role in ensuring the reliability of financial reporting. Up-todate accounting software ensures that incentives are reported transparently in financial statements and remain in compliance with International Financial Reporting Standards. This not only reinforces the alignment of incentive practices with current legal regulations but also enhances their credibility and sustainability in the eyes of other institutions and stakeholders. The accounting of provided incentives directly affects financial statements, enabling more accurate financial analysis and supporting better-informed decisionmaking based on archived data. Incentives offered in TDZs and OIZs help mitigate the effects of economic crises, while also contributing to long-term economic growth by encouraging strategic and high value-added investments. In these regions, the v support provided especially for technology-oriented investments accelerates the development of a knowledge-based economic model, significantly contributing to regional development dynamics. At the same time, incentives that promote production processes in OIZs drive the modernization of traditional industrial policies and strengthen international competitiveness. In conclusion, incentives in TDZs and OIZs are essential tools for economic development. Ensuring the sustainability of these incentives and integrating them correctly and effectively into accounting systems expands their areas of application and enhances their contribution to the national economy. In this context, maintaining the continuity of incentive policies and updating accounting practices in line with these policies is of critical importance for supporting economic development and safeguarding long-term gains.