Kültürel bellek aktarımında Benli Hasan Ağa'nın Rast Peşrevi'nin viyolonselde icra teknikleri açısından incelenmesi
An examination of Benli Hasan Ağa's Rast Peşrevi in terms of performance techniques on the cello in the transfer of cultural memory
- Tez No: 945800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSU YILMA ŞAKALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma, Avrupa kimliğiyle viyolonselin, Türk müziği icrasında ses genişliğinin tüm imkanlarından faydalanılarak, sol ve sağ el tekniklerinin batı terminolojisi ile sembolize edilmesi, uluslararası platformda temsilinin arttırılması ve bu yolla kültürel müzikal belleğin aktarılması açısından önemlidir. Ayrıca arşiv taraması ile Benli Hasan Ağa'nın Rast Peşrevi eserinin çeşitli koleksiyonlardaki versiyonları ve Hamparsum notası tarihe ışık tutacak nitelikte özgün tespitlerdir. Bu tespitlerden yola çıkarak viyolonsel icra ve tekniklerine, viyolonsel pedagojisine ve literatürüne katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırma, Türk müziği viyolonsel icralarının genel olarak belirli kalıplar ve sınırlı ses aralıklarından ilerlediği sorunsalı üzerinden kurulmuştur. Bu sorunsaldan yola çıkarak Türk müziği viyolonsel icralarındaki teknik kapasitenin arttırılması ve uluslararası platformda icra sıklığı ve çeşitliliğinin artması üzerine yapılandırılmıştır. Araştırmada, ilk olarak tarihsel perspektiften Benli Hasan Ağa'nın müzikal kimliği özelinde Rast Peşrevi'nin bestelendiği dönem, notasyonları arşiv belgelerine dayandırılarak doküman analizi yapılmıştır. Daha sonrasında; tespit edilen notasyon üzerinden icra teknikleri gözetilerek kolaydan zora üç farklı versiyonu oluşturulmuştur. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem benimsenmiş ilk olarak Türk müziğinin kültürel bellekteki yeri, seçilen eserin bestecisinin ve eserin tanınırlığının arttırılması ve aktarımı özelinde viyolonsel icrasındaki rolü ve icrada tanımlanacak teknik unsurlar (sol-sağ el teknikleri) içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sol el pozisyon ve parmak numaraları, sağ el yay teknikleri eklenerek Kahramanmaraş ve Malatya ilinde lisans düzeyinde viyolonsel eğitimi gören öğrenciler üzerinde uygulama aşamasına geçilmiştir. Teknik zorlukların belirlenmesi, dizisel ve tınısal özellikleri algılama ve icra etme becerisi, teknik kazanımlar, öğrenme motivasyonu ve pedagojik model oluşturulması üzerine yapılan uygulamanın verileri Maxqda Analitic Pro ile analiz edilmiş, elde edilen analizlerden sonuç, tartışma ve öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores the integration of the çello an emblem of European musical identity into the performance of Turkish music by utilizing its full pitch range and expressing performance techniques using Western terminology. This approach aims to increase the instrument's international representation and contribute to the transmission of cultural musical memory. A key component of the research is the archival investigation of Benli Hasan Ağa's Rast Peşrev, where various versions of the piece, including those written in Hamparsum notation, were identified across different collections. These findings offer historically valuable insights and serve as a foundation for developing new performance strategies. The study addresses the limitation that Turkish music cello performances often follow fixed patterns and restricted tonal ranges. To respond to this problem, the research is structured to enhance the technical scope and performance diversity of the cello in Turkish music on global platforms. A document analysis was first conducted on the historical and musical background of the Rast Peşrev, using archival materials to trace the composition's context. Based on the notational findings, three graded performance versions from simple to advanced were prepared, considering appropriate technical adaptations. Employing both qualitative and quantitative methods, the study uses content analysis to examine the cultural role of Turkish music, the significance of the selected work, and the cello's interpretive functions, particularly in relation to left and right hand techniques. The practical phase involved undergraduate cello students from Kahramanmaraş and Malatya, incorporating specific fingerings, hand positions, and bowing techniques. The research measured students' abilities to handle technical difficulties, perceive timbral features, gain performance skills, and maintain motivation. Data collected were analyzed using Maxqda Analytic Pro, and the results informed the final evaluations and recommendations regarding cello pedagogy and performance practices in Turkish music.