Lojistik yönetimi öğrencilerinin lojistik köy algılarının belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study on determining logistics village perceptions of logistics management students
- Tez No: 945801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKIRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Lojistik köyler, çeşitli ulaştırma modlarına etkin bir şekilde bağlantısı olan, lojistik hizmetler ile ilgili resmi kurumları barındıran, lojistik hizmetleri düşük maliyetli, hızlı ve güvenli bir şekilde yürüten donanımlı bölgeler olarak ifade edilmektedir. Bu çalışma lojistik yönetimi bölümü lisans öğrencilerinin lojistik köylere yönelik algılarının belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Lojistik yönetimi bölümü öğrencilerinin lojistik köylere yönelik algılarının belirlenmesi amacı ile yürütülen bu araştırma nicel bir araştırmadır. Araştırmanın modeli ise nicel araştırma desenlerinden biri olan tarama (survey) şeklinde dizayn edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu lojistik yönetimi öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Şekkeli ve Bakan (2021) tarafından geliştirilen“Lojistik Kümelerin Bölgesel Faydaları”ölçeği kullanılmıştır. Ölçek lojistik köylerin sektörel, sosyal, çevresel ve ekonomik faydalarına ilişkin toplam 15 maddeden oluşmaktadır. Ölçek, lisans öğrencileri üzerinde uygulanmadığı için araştırmacı geçerlik ve güvenirlik çalışmaları lojistik yönetimi lisans bölümünde okuyan öğrenciler ile araştırma kapsamında tekrarlanmıştır. Yapılan güvenirlik analizi sonucu ölçeğin geneli için cronbach α değeri 0,94 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı için yapılan geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ölçeğin lisans öğrencileri için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir. Araştırma sonucunda lojistik yönetimi öğrencilerinin cinsiyetleri, lojistik yönetimi konulu yayınları takip etme durumları, lojistik sistemler ve yönetimine yönelik bilimsel toplantıya (konferans, seminer vb.) katılım durumları ve aylık hane gelirleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmada maddelere yönelik sonuçlar incelendiğinde lojistik yönetimi öğrencilerinin lojistik köylerin çevresel, ekonomik, sosyal ve sekötrel fayda ve avantaj sağlayacak yapılar olarak algıladıkları ortaya çıkmaktadır. Lojistik köylerin faydalarına yönelik maddeler içeren ölçme aracının her bir maddesi genel olarak yüksek düzeyde katılım oranına sahiptir. Bu sonuç araştırmacı tarafından lojistik yönetimi öğrencilerinin lojistik köylerin kuruldukları bölgeye sağlayacağı çevresel, ekonomik, sosyal ve sektörel faydalarına yönelik algı düzeylerinin yüksek olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Fakat maddeler içinde öğrencilerin % 30' lu oranlarda kararsızlık yaşadığı veya % 19' lu oranlarda katılım gösterilmeyen maddeler mevcuttur. Öğrencilerin lojistik köylerin sosyal, sektörel, çevresel ve ekonomik faydalarına ilişkin yaşadıkları kararsızlıkları veya katılım göstermedikleri durumları ortadan kaldırmak için sanayi-üniversite iş birlikleri, uygulamalı eğitim veya stajlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics villages are defined as well-equipped regions that are effectively connected to various transportation modes, host official institutions related to logistics services, and carry out logistics services in a low-cost, fast and safe manner. This study was conducted to determine the perceptions of undergraduate students of logistics management department towards logistics villages. This research, which was conducted to determine the perceptions of logistics management department students towards logistics villages, is a quantitative research. The research model was designed as a survey, which is one of the quantitative research designs. The study group of the research consists of logistics management students. The study group was determined by convenience sampling method. The“Regional Benefits of Logistics Clusters”scale developed by Şekkeli and Bakan (2021) was used as a data collection tool in the study. The scale consists of a total of 15 items regarding the sectoral, social, environmental and economic benefits of logistics villages. Since the scale was not applied to undergraduate students, the researcher repeated the validity and reliability studies with students studying in the undergraduate department of logistics management within the scope of the research. As a result of the reliability analysis, cronbach α value for the overall scale was calculated as 0.94. The validity and reliability studies conducted for the data collection tool show that the scale is a valid and reliable measurement tool for undergraduate students. As a result of the research, no statistically significant difference was found between the gender of logistics management students, their status of following publications on logistics management, their participation in scientific meetings (conferences, seminars, etc.) on logistics systems and management, and their monthly household income. When the results of the items in the study are analyzed, it is revealed that logistics management students perceive logistics villages as structures that will provide environmental, economic, social and secular benefits and advantages. Each item of the measurement tool, which includes items related to the benefits of logistics villages, has a high level of participation rate in general. This result was interpreted by the researcher as the high level of perception of logistics management students towards the environmental, economic, social and sectoral benefits that logistics villages will provide to the region where they are established. However, among the items, there are items where students are undecided at a rate of 30% or disagreed at a rate of 19%. Industry-university collaborations, applied training or internships have been suggested to eliminate the ambivalence or non-participation of students regarding the social, sectoral, environmental and economic benefits of logistics villages.