Kent içi yollarda kilitli beton parke üstyapılarının sürüş konforu üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of interlocking concrete paving pavements on driving comfort in urban roads
  1. Tez No: 945810
  2. Yazar: ZAFER GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kent içi yollarda geçmişten günümüze kilitli beton parke yol kaplaması kolay yapım imkanı ve altyapı erişimi nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Kilitli beton parke yolların idaresinden sorumlu kurum ve kuruluşların bünyesindeki üstyapıların kullanım ömrünün uzun olabilmesi için bakım-onarım ve yenileme faaliyetlerini düzenli bir biçimde yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmada kilitli beton parke yolların üstyapı mevcut durumunun (PCI) sürüş konforu ve tüm vücut titreşim parametreleri (awz, MTVV, VDV) üzerinden belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Samsun İlinde yer alan çeşitli bölgelerdeki 19 adet kilit beton parke karayolunda üstyapı durum değerlendirmeleri ASTM E2840-11 standardına göre yapılmıştır. Ayrıca kilitli beton parke yol ağında sürüş konforu üzerinden değerlendirme yapılabilmesi için ISO 2631-1 standardına göre titreşim veri ölçüm seti ile donatılmış Euro Car sınıflandırmasında C segmenti kategorisinde yer alan bir otomobil ile kent içi hız limitlerinde sürüşler yapılmıştır. 19 adet yola ait 59 kesimde sürüş konforu araştırması, araç içerisinde bulunan ve üç ayrı noktaya (sürücü koltuğu, yolcu koltuğu, yer orta aks) yerleştirilen ivmeölçerler ile yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 30 km/sa sürüş hızında sürücü koltuğundan toplanan titreşim verileri ile üstyapı mevcut durumu arasındaki ilişkinin diğer ölçüm noktalarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sürücü koltuğu ve yer orta aks awz, MTVV parametreleri ile PCI tahmin modeli oluşturulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma ile üretilen modeller yardımıyla, belediyelerin bünyesindeki kilitli beton parke yolların üstyapı mevcut durumunun iyileştirilmesi, malzeme ve iş gücü kayıplarının azaltılması ve yol kullanıcılarının memnuniyetinin artırılması yönünde fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Interlocking concrete paving road pavement has been frequently used in urban roads from past to present due to its easy construction and infrastructure accessibility. Institutions and organizations responsible for the management of interlocking concrete paving roads should regularly carry out maintenance-repair and renewal activities in order to extend the life-cycle of the pavement within their structure. In this study, it is aimed to determine the pavement condition index (PCI) of interlocking concrete paving roads through driving comfort and whole body vibration parameters (awz, MTVV, VDV). Within the scope of the study, pavement condition assessments of 19 interlocking concrete paving highways in various regions in Samsun Province were made according to ASTM E2840-11 standard. In addition, in order to be able to evaluate the driving comfort on the interlocking concrete pavement road network, a car in the C segment category of the Euro Car classification, equipped with a vibration data measurement set according to the ISO 2631-1 standard, was driven at urban speed limits. Driving comfort research on 59 sections of 19 roads was conducted with accelerometers placed in the vehicle and placed at three different points (driver seat, passenger seat, ground center axis). As a result of the evaluations, it was determined that the relationship between the vibration data collected from the driver's seat at a driving speed of 30 km/h and the pavement condition index was higher than other measurement points. A PCI estimation model was created with the driver's seat and ground center awz, MTVV parameters. As a result, it is thought that with the help of the models produced by this study, it will be beneficial to improve the current superstructure status of interlocking concrete paved roads within the municipalities, to reduce material and labor losses and to increase the satisfaction of road users.