Sayısal arazi modellemelerinde yüzey oluşturma yöntemlerine alternatif bir yaklaşım
An alternative approach to surface creation in numerical terrain modeling
  1. Tez No: 945853
  2. Yazar: YELDA NUR KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, arazi modelleme yöntemlerinde karşılaşılan hata oranlarını azaltmak ve manuel müdahale ihtiyacını en aza indirmek amacıyla, Radar tabanlı komşu seçimi, Yapay Sinir Ağı (YSA) temelli yükseklik tahmini ve Ağırlıklı Ortalama ile Harmanlama (AOH) adımlarından oluşan bütünleşik bir model önermektedir. Çalışmada, yaygın olarak kullanılan çeşitli enterpolasyon ve yüzey modelleme teknikleri matematiksel ifadeler üzerinden analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Geliştirilen Radar Yöntemi, 360°'lik alanı 12 eş parçaya bölerek her parçadan en yakın dayanak noktasını seçmekte ve üçlü kombinasyonlar arasından ağırlık merkezi bazlı ölçütle en uygun grup belirlenmektedir. Bu noktalar YSA modeliyle işlenerek grid noktalarının yükseklikleri tahmin edilmekte, ardından AOH yöntemiyle yumuşatılarak daha doğal ve sürekli bir arazi modeli elde edilmektedir. Çok aşamalı bu yaklaşım, düzenli grid yapılarında manuel müdahale gereksinimini ortadan kaldırmakta ve yüksek doğrulukla otomatik modelleme sağlamaktadır. Tam otomasyon sayesinde kullanıcı hataları azaltılırken, klasik yöntemlerde sıkça görülen yüzey bozulmaları da büyük ölçüde engellenmektedir. Gerçek arazi verileri ve simülasyon testleri üzerinde yapılan uygulamalar, geliştirilen yöntemin geleneksel tekniklere göre daha düşük hata oranları sunduğunu ve mühendislik projeleri için daha hızlı, doğru ve pratik çözümler sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study proposes an integrated model consisting of radar-based neighbor selection, Artificial Neural Network (ANN)-based elevation estimation, and Weighted Average Blending (WAB) to reduce error rates and minimize the need for manual intervention in terrain modeling. Various commonly used interpolation and surface modeling techniques are analyzed and comparatively evaluated through their mathematical formulations. The developed radar method divides the 360° area into 12 equal sectors, selects the nearest reference point in each, and identifies the most suitable triplet based on a centroid-based criterion. These selected points are processed using an ANN model to estimate the elevation values of grid points. The resulting surface is then smoothed using the WAB method to obtain a more natural and continuous terrain model. This multi-stage approach eliminates the need for manual adjustment, especially in regular grid structures, and ensures accurate and fully automated terrain modeling. The fully automated process reduces user-induced errors and significantly prevents surface distortions commonly encountered in traditional methods. Applications conducted on real terrain data and simulation tests show that the proposed method yields lower error rates compared to conventional techniques and offers faster, more accurate, and practical solutions for engineering projects.