Comparative impact of non-game-based and game-based approaches on adult Turkish EFL learners' learning English idioms
Oyun tabanlı olmayan ve oyun tabanlı yaklaşımların yetişkin Türk İngilizce yabancı dil öğrencilerinin İngilizce deyimleri öğrenmeleri üzerindeki karşılaştırmalı etkisi
  1. Tez No: 945854
  2. Yazar: CAN AFACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İngilizce öğretiminde oyun temelli öğrenmeye artan ilgiye rağmen, deyimlerin öğretiminde oyun temelli ve oyun temelli olmayan öğrenmenin etkisini karşılaştıran sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı, Türk yetişkin İngilizce öğrencilerine İngilizce deyimlerin öğretilmesinde oyun temelli ve oyun temelli olmayan yaklaşımların etkinliğini ölçmektir. Araştırmacı tarafından çoktan seçmeli bir deyim bilgi testi geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Benzer CEFR seviyelerine sahip katılımcılara bir ön test, müdahale olarak deyim dersleri, bir son test ve bir gecikmeli son test uygulanmıştır. Bir grup deyimleri oyun oynayarak pratik ederken, diğer grup pratik için çalışma kâğıtlarını kullanmıştır. Bağımsız örneklem t testleri ve eşleştirilmiş örneklem t testleri uygulanmıştır. Her iki grup da sontest puanlarında belirgin gelişim göstermiştir. Grupların gelişimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Gecikmeli son testte, oyun temelli grubun kalıcılık kaybı istatistiksel olarak anlamlı iken, oyun temelli olmayan grup deyim bilgisini istatistiksel olarak anlamlı bir kayıp olmadan korumuştur. Bulgular, her iki yöntemin de anında öğrenme kazanımlarında etkili olduğunu, ancak oyun temelli olmayan derslerin bilginin kalıcılığı açısından daha etkili olduğunu göstermiştir. Daha büyük örneklem ve daha uzun ders süresi ile daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In spite of the growing interest in game-based learning in English teaching, there is a limited number of studies comparing the impact of game-based and non-game-based learning in teaching idioms. This study aimed to measure the effectiveness of game-based and non-game-based approaches in teaching English idioms to Turkish adult learners of English. A multiple-choice idiom knowledge test was developed and utilized by the researcher. A pretest, idiom lessons as intervention, a posttest and a delayed posttest was applied to participants with similar CEFR levels. While one group practiced the idioms by playing games, other group utilized worksheets for practice. Independent samples t tests and paired samples t tests were applied. Both groups showed significant improvement in posttest scores. No statistically significant difference was detected between groups' improvements. In delayed posttest, game-based group's retention loss was statistically significant while non-game-based group retained idiom knowledge with no statistically significant loss. The findings showed that both methods are efficient in immediate learning gains while non-game-based lessons are more effective in terms of retaining information. Further research with larger sample size and longer treatment period is advised.