Bazilevič fonksiyonları
Bazilevič functions
- Tez No: 945857
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YAVUZ, PROF. DR. SEHER MELİKE AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde öncelikle genel kavramlar ile birlikte tezin ilerleyen bölümlerinde kullanılacak bazı tanımlar, teoremler ve alt sınıflar sunulmuştur. Tezin amacı doğrultusunda, önce Bazilevič fonksiyonları ve bu fonksiyonların özel bir durumu olan p-değerli Bazilevič fonksiyonları üzerinde durulmuştur. U açık birim diski içinde Bazilevič fonksiyonları göz önünde bulundurularak, bu disk içinde bazı fonskiyon sınıfları tanıtılmış ve söz konusu sınıflardaki fonksiyonların çeşitli özellikleri incelenmiştir. Bu tez çalışmasının orijinal kısmında A(α, β, γ) ve Ap(α, β, γ) ile gösterilen Bazilevič fonksiyonlarının alt sınıfları tanımlanmış ve bu sınıflara ait temel özellikler ve katsayı eşitsizlikleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, general concepts as well as certain definitions, theorems and subclasses that will be used in the subsequent chapters are first presented. In line with the objective of the study, Bazilevič functions and a special case of these functions, namely p-valently Bazilevič functions, are examined. By considering Bazilevič functions within the open unit disk U, certain function classes defined in this disk are introduced, and various properties of functions within these classes are investigated. In the original part of this thesis, two subclasses of Bazilevič functions denoted by A(α, β, γ) and Ap(α, β, γ) are defined, and their fundamental properties and coefficient inequalities are given.