3D tasarım ve sanal gerçeklik uygulamalarının özel yetenekli öğrencilerin ürün geliştirme süreçlerinde yaratıcılık ve problem çözme becerilerine etkisi
The impact of 3D design and virtual reality applications on the creativity and problem-solving skills of gifted students in product development processes
  1. Tez No: 945856
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA ERASLAN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 3D tasarım ve sanal gerçeklik (VR) uygulamalarının ürün geliştirme süreçlerine entegre edilmesinin 12-14 yaş aralığındaki özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin yaratıcılık ve problem çözme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, yarı deneysel desen çerçevesinde Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) öğrenim gören 6., 7. ve 8. sınıf özel yetenekli öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere 3D tasarım ve Sanal Gerçeklik uygulamalarını içeren zenginleştirilmiş bir eğitim programı uygulanırken kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel öğretim yöntemleriyle eğitim almıştır. Veriler nicel ve nitel yöntemlerle toplanmış olup, nicel veriler Sanatta Görsel Yaratıcılık Ölçeği ve Problem Çözme Becerileri Ölçeği aracılığıyla ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik analiz ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, deney grubunun yaratıcılık ve problem çözme becerilerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde artış olduğunu göstermiştir. Nitel veriler, 3D tasarım ve Sanal Gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin yaratıcı fikir üretme, çözüm stratejileri geliştirme ve öğrenmeye aktif katılım süreçlerini desteklediğini doğrulamıştır. 3D tasarım ve sanal gerçeklik uygulamalarının özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin yaratıcılık ve problem çözme becerilerini artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu teknolojilerin eğitimde yenilikçi ve etkili bir öğrenme ortamı oluşturarak öğrenci potansiyelini derinlemesine açığa çıkarmaya katkı sağladığı anlaşılmıştır. Araştırma, bu tür teknolojilerin eğitim süreçlerine entegrasyonunun önemini vurgulamakta ve gelecekteki eğitim tasarımlarında bu teknolojilerin daha fazla kullanılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the impact of integrating 3D design and Virtual Reality (VR) applications into product development processes on the creativity and problem-solving skills of gifted middle school students aged 12-14. The research was conducted using a quasi-experimental design with control groups at the Bingöl Science and Art Center (BİLSEM), involving students from the 6th, 7th, and 8th grades who are identified as gifted. The experimental group received an enriched educational program that included 3D design and VR applications, while the control group was taught using traditional instructional Data were collected using both quantitative and qualitative methods. Quantitative data were gathered through the Visual Creativity in Art Scale and the Problem-Solving Skills Scale, and analyzed using a pre-test and post-test control group quasi-experimental design. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews and which were then analyzed using thematic content analysis. The results indicated a significant increase in creativity and problem-solving skills in the experimental group compared to the control group. Qualitative data supported these findings, demonstrating that 3D design and VR applications facilitated students' ability to generate creative ideas, develop problem-solving strategies, and actively engage in the learning process. It was concluded that 3D design and Virtual Reality applications enhance the creativity and problem-solving abilities of gifted middle school students. These technologies contribute to creating an innovative and effective learning environment in education, thereby significantly uncovering students' potential. The study emphasizes the importance of integrating such technologies into educational processes and recommends their increased use in future educational program designs.