Türkiye'deki hypsugo, pipistrellus ve miniopterus cinslerine ait yarasa türlerinin akustik analizi
Acoustic analysis of bat species of the genera hypsugo, pipistrellus and miniopterus in türkiye
- Tez No: 945859
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Türkiye'de bugüne kadar tespit edilen 40 yarasa türü yayılış göstermektedir. Bunlardan 32 tür Vespertilionidae familyasına aittir. Yarasalar doğrudan gözlem ile araştırılabildiği gibi son yıllarda akustik yöntemlerle de etkin bir şekilde incelenmektedir. Yarasaları akustik araştırmak amacıyla ultrasonik detektörlerin kullanımı, dünyada artış göstermesine paralel olarak Türkiye'de de her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu bağlamda yürütülen çalışmada, Türkiye'de yayılış gösteren Hypsugo savii, Miniopterus pallidus, Miniopterus schreibersii, Pipistrellus kuhlii, Pipistrellus nathusii, Pipistrellus pipistrellus ve Pipistrellus pygmaeus olmak üzere toplam yedi türden ultrasonik dedektör vasıtasıyla elde edilen ekolokasyon çağrılarının analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amaçları arasında, türlerin çağrılarının elde edildikleri lokasyonlar arasındaki farklılıkların tespit edilmesi ve türlerin iki farklı analiz yöntemiyle sınıflandırılarak bu yöntemlerin karşılaştırılması yer almaktadır. Toplamda 34 lokasyondan elde edilen 54.196 çağrının analizi sonucunda, bu türlere ait 2.821 çağrı değerlendirmeye alınmıştır. Lokasyonlar arasında her bir türe ait çağrılarda anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Bağımsız Örneklemler T Testi, ANOVA ve Welch Testi uygulanmıştır. Türlerin sınıflandırılmasında ise Multinominal Lojistik Regresyon (MLR) analizi ve geometrik morfometri temelli olan ve sesin şekli kullanılarak yapılan Eigensound analizi gerçekleştirilmiştir. MLR analizine geçmeden önce, bağımsız değişkenler arasında çoklu bağlantılılık problemini ortadan kaldırmak için Temel Bileşenler Analizi (TBA) ile bağımsız değişken sayısı azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are 40 bat species identified in Türkiye to date. Of these, 32 species belong to the Vespertilionidae family. Bats can be studied through direct observation, and in recent years, they have also been effectively examined using acoustic methods. The use of ultrasonic detectors to acoustically study bats is becoming increasingly common in Turkey, mirroring a global trend. In this study, the analysis of echolocation calls obtained via ultrasonic detectors was conducted for a total of seven species of bats found in Türkiye: Hypsugo savii, Miniopterus pallidus, Miniopterus schreibersii, Pipistrellus kuhlii, Pipistrellus nathusii, Pipistrellus pipistrellus, and Pipistrellus pygmaeus. The study's objectives include identifying differences in the locations where species calls were recorded and classifying the species using two distinct analysis methods, followed by a comparison of these methods. As a result of the analysis of 54,196 calls obtained from 34 locations in total, 2,821 calls belonging to these species were evaluated. Independent Samples T-Test, ANOVA, and Welch's Test were applied to determine if there were a significant difference in calls for each species across locations. For species classification, multinomial logistic regression (MLR) analysis and Eigensound analysis, which is based on geometric morphometrics and using the shape of the sound, were performed. Before conducting the MLR analysis, the number of independent variables was reduced using Principal Component Analysis (PCA) to eliminate multicollinearity issues among the variables.