Sezgisel bulanık çok kriterli karar verme teknikleri ve uygulamaları
Intuitive fuzzy multi-criteria decision making techniques and applications
  1. Tez No: 945861
  2. Yazar: MELTEM MERVE AKDERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN TIRMIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, bulanık mantık ve bulanık kümelere ilişkin temel kavramsal bilgiler sunulmuş; belirsizlik ve kararsızlığın daha bütüncül biçimde modellenmesine imkân tanıyan sezgisel bulanık kümelerin yapısı ve özellikleri açıklanmıştır. Bu bağlamda, çok kriterli karar verme problemlerine yönelik olarak sezgisel bulanık TOPSIS ve sezgisel bulanık VIKOR yöntemlerine yer verilmiştir. Tiny House tipi konutların seçimi, çok sayıda ölçütün değerlendirilmesini gerekli kılan çok ölçütlü bir karar verme problemi olarak ele alınmıştır. Literatürdeki yaklaşımlar ve uzman görüşleri doğrultusunda, teknik altyapı, malzeme ve konstrüksiyon, sürdürülebilirlik, işlevsellik, estetik, emniyet, mahremiyet ve etkileşim ile maliyet olmak üzere sekiz kriter belirlenmiştir. Bu kriterler temelinde, beş farklı Tiny House alternatifi sezgisel bulanık sayılarla değerlendirilmiştir. İlk olarak sezgisel bulanık TOPSIS yöntemi uygulanarak alternatiflerin performans sıralaması elde edilmiş ve Kulübe/Kabin/Bungalov tipi yapının en uygun seçenek olduğu belirlenmiştir. Aynı veri seti sezgisel bulanık VIKOR yöntemi ile tekrar analiz edilmiş ve bu yöntemde de en iyi alternatifin yine Kulübe/Kabin/Bungalov olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Her iki yöntemin benzer sıralama sonuçları üretmiş olması, elde edilen sonuçların tutarlılığını ve yönteme dayalı karar verme sürecinin güvenilirliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides fundamental conceptual insights into fuzzy logic and fuzzy sets, elaborating on the structure and properties of intuitionistic fuzzy sets, which enable a more comprehensive modeling of uncertainty and hesitation. Within this framework, intuitionistic fuzzy TOPSIS and intuitionistic fuzzy VIKOR methods, tailored for multi-criteria decision-making problems, are discussed. The selection of Tiny House types is formulated as a multi-criteria decision-making problem requiring the evaluation of numerous criteria. Based on a review of the relevant literature and expert opinions, eight criteria were identified: technical infrastructure, material and construction quality, sustainability, functionality, aesthetics, safety, privacy and interaction, and cost. Using these criteria, five different Tiny House alternatives were evaluated through intuitionistic fuzzy numbers. Initially, the intuitionistic fuzzy TOPSIS method was applied to derive the performance ranking of the alternatives, revealing that the Cabin/Cottage/Bungalow type emerged as the most preferable option. Subsequently, the same dataset was analyzed using the intuitionistic fuzzy VIKOR method, which also identified the Cabin/Cottage/Bungalow type as the most favorable alternative. The consistency of the results obtained from both methods underscores the reliability of the applied approaches and validates the robustness of the decision-making process based on intuitionistic fuzzy evaluations.