Hidradenitis süpürativa hastalarının klinik özellikleri ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical features and laboratory findings of patients with hidradenitis suppurativa
  1. Tez No: 945862
  2. Yazar: PINAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MERAL EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada hidradenitis süpürativalı hastaların klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon durumu araştırılmıştır. Mart 2014-Mart 2015 tarihleri arasında Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran ve yatarak tedavi gören 30 hidradenitis süpürativa tanılı hasta değerlendirildi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar özellikleri, dermatoloji yaşam kalite indeksi ve hastane anksiyete depresyon ölçeği skorları incelendi. Veriler SPSS 16.0 programı ile analiz edildi. Hastaların yaşları 17 ile 69 yıl arasında değişmekte olup yaş ortalaması 36,86±12,62 yıldı. Çalışmaya alınan 30 hastanın 16'sı (%53,3) kadın, 14'ü (%46,7) erkek olup kadın erkek oranı 1,14/1 olarak bulundu. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama 27,31±8,87 yıl; ortalama hastalık süresi 9,21±8,77 yıldı. Hastalığın en sık tuttuğu alan aksiller bölgeydi. Kadınlarda inframammaryan ve intermammaryan tutulum erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde fazlaydı. Hastalık süresi ile tutulan alan sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Hurley evreleme sistemine göre 8 (%26,7) hastada evre I, 18 (%60) hastada evre II, 4 (%13,3) hastada evre III hastalık mevcuttu. Kadın ve erkek cinsiyet arasında hastalık şiddeti açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Hastalık süresi ile Hurley evreleme sistemine göre hastalık şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Perineal/skrotal ve perianal tutulumu olan hastalarda, tutulumu olmayanlara göre hastalık şiddeti istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmıştı. Hurley evre III hastalarda CRP düzeyi istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti. Hastaların ortalama dermatoloji yaşam kalite indeksi (DYKİ) skoru 12,23±10,00; ortalama hastane anksiyete depresyon ölçeği anksiyete (HAD-A) skoru 10,60±4,88 ve ortalama hastane anksiyete depresyon ölçeği depresyon (HAD-D) skoru 8,86±5,55'ti. Hastalık şiddeti ile ortalama DYKİ, HAD-A ve HAD-D skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hastalardaki tutulan alan sayısı ile HAD-A ve HAD-D skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. İnguinal tutulumu olan hastalarda HAD-A ve HAD-D skoru; perianal tutulumu olan hastalarda HAD-D skorunda istatistiksel olarak anlamlı yükseklik saptandı. Literatürde bildirilenden farklı olarak bu çalışmada, kadın/erkek oranı daha düşük, hastalığın başlangıç yaşı daha geç, aile hikayesi daha az, en sık tutulan alan aksiller bölge ve şiddetli hastalık oranı daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the clinical characteristics, laboratory findings, quality of life, anxiety and depression status of patients with hidradenitis suppurativa were investigated. Between March 2014 and March 2015, 30 hidradenitis suppurativa patients managed at the inpatient and outpatient services of Dermatology and Venereology Clinic were evaluated. The demographic, clinical, laboratory characteristics, dermatology life quality index and hospital anxiety and depression scale scores of the patients were examined. The data were analyzed with SPSS software package version 16.0. The ages of the patients ranged from 17 to 69 years with a mean age of 36,86 ± 12,62 years. Sixteen of the 30 patients enrolled in the study were female, 14 were male with a female to male ratio of 1,14/1. The average age of disease onset was 27,31 ± 8,87 years; mean disease duration was 9,21 ± 8,77 years. The disease most commonly affected axillary region. Inframammarian and intermammarian involvement was statistically significantly more in females than males. A statistically significant positive correlation was found between the disease duration and the number of the involved areas. According to Hurley staging system 8 (26,7%) patients had stage I, 18 (60%) patients had stage II, 4 (13,3%) patients had stage III disease. No statistically significant difference was found between females and males in terms of disease severity. A statistically significant positive correlation was found between disease duration and disease severity according to Hurley staging system. The disease severity was statistically significantly more in patients with perineal/scrotal and perianal involvement compared to patients without involvement. Hurley stage III patients had statistically significant higher CRP levels. The average mean dermatology life quality index (DLQI) score of the patients was 10,00 ± 12,23, the average hospital anxiety and depression scale anxiety (HAD-A) score was 10,60 ± 4,88 and the average hospital anxiety and depression scale depression (HAD-D) score was 8,86 ± 5,55. There was no statistically significant relationship between disease severity and the average DLQI, HAD-A and HAD-D scores. A statistically significant positive correlation was found between the number of the involved areas and HAD-A, HAD-D scores. HAD-A and HAD-D scores were statistically significantly higher in patients with inguinal involvement and HAD-D scores were statistically significantly higher in patients with perianal involvement. In contrast to the literature, in this study, lower female/male ratio, late age of disease onset, less family history, axillary region as the most commonly affected area and a higher ratio of severe disease were found.