Over kanserinde miRNA ve uzun kodlanmayan RNA'nın rolü
Role of miRNA and long noncoding RNA in ovarian cancer
  1. Tez No: 945871
  2. Yazar: CANSU EVRÜKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Epitelyal over kanserleri (EOK), jinekolojik kanserler arasında en sık ikinci kanser iken mortalite oranı en yüksek olandır. EOK'daki bu yüksek ölüm oranı, hastalığın erken evrelerinde belirgin semptomların olmaması ve erken tanı için etkili yöntemlerin eksikliği ile ilişkilidir. Araştırmalar, lncRNA'lar ve miRNA'ların çeşitli kanserlerin etiopatogenezi üzerinde rol oynadığını göstermiştir. LncRNA'lar ve miRNA'ların ifade profillerinin dokuya özgü olması, farklı patolojik koşullarda değişim gösterebilmesi ve bu değişimlerin dokuda da yansıyabilmesi, onları potansiyel“biyobelirteç adayları”haline getirmektedir. Son çalışmalar, kodlanmayan RNA'ların (ncRNA) kemoterapi direnci, hastalık prognozu ve metastaz ile ilişkilerini araştırmakta ve yeni tedavi modülasyonları geliştirilmektedir. LncRNA PVT1, miR-128-3p ve dönüştürücü büyüme faktörü-beta (TGF-β) arasındaki etkileşimin, over kanserinin patogenezinde rol oynadığı ve tanı ve tedavi modülasyonlarının belirlenmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada bu üç biyobelirtecin doku ekspresyon düzeyleri ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya, jinekolojik onkoloji kliniğimizde ameliyat olan 30 over kanseri hastası ve genel jinekoloji polikliniğimize benign nedenlerle başvuran 28 kontrol hastası dahil edilmiştir. Yazılı onam alındıktan sonra, ameliyatlar sırasında doku örnekleri alınmıştır. Doku miR-128, lncRNA PVT1 ve mRNA TGF-β ekspresyon düzeyleri qRT-PCR yöntemi ile ölçülmüştür. Bu ncRNA'ların tümör biyobelirteç olarak spesifikliği ve duyarlılığı, hastaların klinik ve patolojik özellikleri ile ilişkileri incelenmiş ve prognoz, metastaz ve tedavi modülasyonlarına katkıları araştırılmıştır. Sonuç: Over kanser hastalarının doku lncRNA PVT1 ve miR-128 ekspresyon düzeylerinin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p: 0,027 ve p: 0,028). MiR128 düzeyleri azalırken, lncRNA PVT1 düzeylerinin arttığı gözlemlenmiştir. TGF-β ile PVT1 düzeyleri arasındaki korelasyon katsayısı 0,297 olarak bulunmuş ve istatistiksel olarak anlamlıdır (p: 0,025). Yaygın hastalığı olan hastalarda, lncRNA PVT1 düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir (p: 0,026). lncRNA PVT1 ve miR-128'in duyarlılık ve özgüllükleri sırasıyla %75,9 ve %89,3, %50 ve %40 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, bu RNA, hastalığın tanısı, prognozu ve tedavisi için potansiyel biyobelirteç adayları olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Epithelial ovarian (EOC) is the second most common gynecological cancer and has the highest mortality rate. This high mortality rate in EOC is due to the lack of clear symptoms in the early stages of the disease and the lack of effective methods for early diagnosis. Studies have shown that lncRNAs and miRNAs play a role in the etiopathogenesis of various cancers. The fact that the expression profiles of lncRNAs and miRNAs are tissue specific, that they can change in different pathological conditions and that these changes can also be reflected in the tissue makes them potential "biomarker candidates. Recent studies are investigating the relationships of non coding RNAs (ncRNAs) with chemoresistance, disease prognosis, and metastasis, while new therapeutic modalities are being developed. The interaction between lncRNA PVT1, miR-128-3p, and transforming growth factor (TGF-β) is thought to play a role in the pathogenesis of ovarian cancer and may help determine diagnostic and treatment modalities. Therefore, in this study, we aimed to examine the relationship of these three biomarkers with tissue expression levels. Methods: 30 ovarian cancer patients who were operated in our gynecological oncology clinic and 28 control patients who applied to our general gynecology outpatient clinic were operated for benign indications were included in the study. After written consent was obtained, tissue samples were obtained during the surgeries. Tissue miR-128, lncRNA PVT1 and mRNA TGF-β expression levels were measured by qRT-PCR method. The specificity and sensitivity of these ncRNAs as tumor biomarkers have been examined, along with their relationships to the clinical and pathological characteristics of patients, and their contributions to prognosis, metastasis, and treatment modalities have been investigated. Conclusion: It was found that tissue lncRNA PVT1 and miR-128 expression levels of ovarian cancer patients were statistically significant compared to the control group (p:0,027 and p:0,028) . And respectively while miR-128 levels were decreasing lncRNA PVT1 levels were increasing. The correlation coefficient between TGF- β and PVT1 levels was 0,297 and found to be statistically significant (p:0,025). In patients with extensive disease spread, the level of lncRNA PVT1 was observed to be statistically significantly increased (p: 0,026). The sensitivity and specificity of lncRNA PVT1 and miR-128 were found to be 75,9% and 89,3%, and 50% and 40%, respectively. Consequently, these RNAs demonstrate potential as biomarker candidates for the diagnosis, prognosis, and treatment of the disease