Gebelerde uyku kalitesinin ve gündüz uykululuk düzeylerinin incelenmesi
An investigation of sleep quality and daytime sleepiness in pregnant women
  1. Tez No: 945886
  2. Yazar: NUR SENA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KIZMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
GEBELERDE UYKU KALİTESİNİN VE GÜNDÜZ UYKULULUK DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Amaç: Bu araştırmanın amacı, gebelik dönemindeki kadınlarda uyku kalitesi ve gündüz uykululuk düzeyini belirlemek; bu değişkenlerin sosyodemografik, obstetrik ve klinik faktörlerle ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, 01.05.2024- 01.06.2025 tarihleri arasında Kayseri Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 169 gönüllü gebe birey ile yürütülmüştür. Veriler; sosyodemografik, obstetrik ve gebelikte yaşadığı semptomları içeren bilgi formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 169 gebeden %47,9'unda kötü uyku kalitesi, %21,9'unda ise gündüz aşırı uykululuk saptandı. Gebelerin en sık yaşadığı semptomlar arasında sık idrara çıkma (%83,4), halsizlik ve yorgunluk (%75,7), bacak krampları (%62,7) ve mide yanması (%59,8) yer almıştır.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF SLEEP QUALITY AND DAYTIME SLEEPINESS IN PREGNANT WOMEN ABSTRACT Objective: This study aimed to determine sleep quality and daytime sleepiness among pregnant women and to evaluate the relationship of these variables with sociodemographic, obstetric, and clinical factors. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted between May 1, 2024, and June 1, 2025, with 169 voluntary pregnant individuals who presented to the Family Medicine and Obstetrics & Gynecology outpatient clinics of Kayseri City Hospital. Data were collected using a structured questionnaire including sociodemographic, obstetric, and pregnancy-related symptoms, along with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Epworth Sleepiness Scale (ESS). The data were analyzed using SPSS software. Results: Among the 169 participants, 47.9% were found to have poor sleep quality, while 21.9% exhibited excessive daytime sleepiness. The most commonly reported symptoms during pregnancy were frequent urination (83.4%), fatigue/tiredness (75.7%), leg cramps (62.7%), and heartburn (59.8%).